Historia szkoły Patron i symbole szkoły

Historia szkoły

Od 1 września 1922 r. na terenie gminy Rzekuń funkcjonowało 9 szkół, w których uczyło 17 nauczycieli. Jedna z nich mieściła się w miejscowości Dzbenin. Było to szkoła publiczna i znajdowała się w wynajętym lokalu.

W okresie II wojny światowej znajdowała się m.in. w domu państwa Czychowskich.

W okresie powojennym szkoła miała już swój budynek. Był to drewniany barak, który składał się z 4 izb lekcyjnych, pokoju nauczycielskiego i dwóch korytarzy.

W roku szkolnym 1967/68 szkoła liczyła 140 uczniów, a uczyło w niej 6 nauczycieli.

Do roku szkolnego 1974/75 była to pełna ośmioklasowa szkoła podstawowa, do której uczęszczały dzieci z dwóch miejscowości: Dzbenin i Korczaki.

Po obniżeniu stopnia organizacyjnego szkoły do klasy IV, uczniowie klas V-VIII byli dowożeni do Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrołęce, a od roku 1980 do Szkoły Podstawowej nr 3 w Ostrołęce  - Stacji.

W roku szkolnym 1990/91 do szkoły w Dzbeninie uczęszczało tylko 43 uczniów, a kadrę pedagogiczną stanowiło grono 6 nauczycieli.

Ze względu na trudne warunki lokalowe w jakich mieściła się szkoła, z inicjatywy mieszkańców wsi Dzbenin, przy wsparciu władz gminy Rzekuń i akceptacji Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, w 1993 r. podjęto decyzję o budowie remizo-szkoły w Dzbeninie.

Budowę rozpoczęto w 1994 roku, zaś zakończono  w 1997 r. W szkole znajdowały się wówczas 3 sale lekcyjne, pomieszczenia oddziału przedszkolnego, korytarz, pokój dla nauczycieli i mała salka lekcyjna.

30 maja 1998 roku dokonano uroczystego otwarcia Szkoły Podstawowej w Dzbeninie.

W wyniku reformy oświaty w roku 1999 nasza placówka stała się pełną sześcioklasową szkołą podstawową. Na podstawie Uchwały Nr V/35/99 Rady Gminy w Rzekuniu z dnia 15 marca 1999 r. w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Dzbeninie do obwodu szkoły należą miejscowością: Dzbenin, Korczaki, Kamianka i Tobolice.

Na I konkursie recytatorskim zorganizowanym w szkole w dniu 30 kwietnia 1999 r. Edward Kupiszewski, członek jury, zachęcił, by nadać przyszłym edycjom konkursu imię Mieczysława Czychowskiego, znakomitego poety wywodzącego się z naszej miejscowości.

Od tej pory tradycją szkoły stała się organizacja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego im. Mieczysława Czychowskiego.

Ze względu na trudne warunki lokalowe w grudniu 2002 r. podjęto decyzję o rozbudowie istniejącego budynku szkoły. Nowe skrzydło oddano do użytku w 2006 r., mieściły się tu 3 sale lekcyjne, pracownia komputerowa, pokój nauczycielski i salka rekreacyjna.

16 września 2006 r. odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Dzbeninie imienia Mieczysława   Czychowskiego. Sztandar szkoły został poświęcony podczas Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem Zbawiciela Świata w Ostrołęce. Aktu poświęcenia dokonał ksiądz kanonik Jan Świerad.

Dyrektorami szkoły poczynając od roku 1967 byli: Maria Bielańska, Henryk Minasiewicz, Ryszard Truszkowski, Teresa Tworkowska, Alina Mardas, Jadwiga Zasina, Anna Mrożek, Anna Lemańska, Agnieszka Załęska i Małgorzata Cichocka.