Menu

  • Wycieczka do Warszawy

    Wycieczka do Warszawy

    04.12 wybraliśmy się na wycieczkę. Uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawczyniami wybrali się na całodniową wyprawę do Warszawy. Rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Następnie pojechaliśmy do Sejmu gdzie zobaczyliśmy Salę Posiedzeń. Ostatnim punktem wycieczki była wspólna zabawa w Domu zagadek. Do domu wróciliśmy zmęczeni ale pełni wrażeń.

  • List MEN i GIS do Rodziców

  • 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości

    100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości

    9 listopada 2018 r. społeczność naszej szkoły uczciła 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na widowni zasiedli nauczyciele, pracownicy obsługi, uczniowie, ich rodzice, dziadkowie oraz zaproszeni goście. Zanim rozpoczęła się ceremonia, pani Iwona Olejniczak, jako opiekun Samorządu Uczniowskiego, przedstawiła wyniki konkursu plastycznego pt. „Drogi do Niepodległości”, którego laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. O godzinie 11.11 zabrzmiały słowa, drogiej każdemu Polakowi pieśni-„Jeszcze Polska nie zginęła....”. Następnie uczestnicy koła teatralno-dziennikarskiego oraz uczniowie klasy VIII, pod kierunkiem pani Iwony Olejniczak, pani Katarzyny Damięckiej oraz pani Małgorzaty Cichockiej, zaprezentowali montaż poetycko-muzyczny pt. „Finis Poloniae”. Scenariusz tego pięknego spektaklu został opracowany przez Annę Szymańską, a wykorzystano w nim m.in. utwory A. Mickiewicza, Z. Krasińskiego, A. Słonimskiego, L. Staffa, niezmiernie ważną rolę odegrała tu  muzyka Wojciecha Kilara.

    Kolejną część uroczystości stanowił XI przegląd pieśni patriotycznych. Umiejętności wokalne zaprezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego „a” oraz uczniowie od klasy I do VIII. Na szkolnej scenie wybrzmiały takie utwory, jak „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Niepodległa, niepokorna”, „Ojczyzno, ma”, „11 Listopada”, „Ruszał partyzant do boju”.

    Nie zabrakło występu reprezentantów Stowarzyszenia Sympatyków V Pułku Ułanów Zasławskich, wspomaganych przez przedstawicieli OSP w Dzbeninie. Chwile wzruszenia zapewniły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kamiance, przypominając takie pieśni jak „Kwiaty polskie”, czy „Ostatni mazur”. Tego dnia wszyscy mieliśmy barwy biało-czerwone i rozpierała nas duma z faktu, że to nam dane było przeżyć Jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości naszej umiłowanej Ojczyzny.

  • Zuchowa akcja - znicz dla zapomnianych grobów

    Zuchowa akcja - znicz dla zapomnianych grobów

    Tuż przed dniem Wszystkich Świętych wiele osób przypomina sobie o konieczności posprzątania mogił swoich bliskich. Niestety, nie na każdym nagrobku pojawi się znicz. Dnia 30 października 2018 r. członkowie gromady zuchowej „Słoneczny parasol” oraz uczniowie klas IV-VI  pod opieką drużynowej Beaty Kulas uczestniczyli w akcji porządkowania grobów.

    Czternastu uczniów wybrało się po lekcjach na bezimienne groby znajdujące się  za parkanem przy kościele św. Anny  w Kamiance. Dzieci z ochotą przystąpiły do pracy zbierając liście i kolki oraz zamiatając groby. Zapomniane mogiły zuchy udekorowały symbolicznymi biało-czerwonymi kwiatami, a wszyscy uczniowie zapalili znicze. Na koniec wspólnie odmówiliśmy modlitwę za zmarłych.

    Takie akcje są przeprowadzane w naszej szkole od wielu lat. Dzięki nim dzieci poznają historię regionu i uczą się szacunku dla tradycji. Oddajemy cześć zmarłym, ale też, takie momenty skłaniają nas do refleksji i zadumy.

         Dziękuję wszystkim uczniom i ich rodzicom za wspólny udział w akcji.

        Z zuchowym pozdrowieniem

                                                                                            Czuj!                                

                                                                                                                                      Beata Kulas        

                     

  • Pasowanie na ucznia klasy I

    Pasowanie na ucznia klasy I

    Dnia 19 października 2018r. obyła się ceremonia pasowania na uczniów klasy pierwszej, na którą  przybyli zaproszeni goście: Przedstawiciele Rady Rodziców, Rodzice pierwszoklasistów oraz cała Społeczność Szkolna. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.

    Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny pt.”Jak oni ślubują” przygotowany przez wychowawcę Beatę Kulas, w którym wykazali się świetną recytacją  wierszyków, znajomością przepisów ruchu drogowego, zdrowego odżywiania oraz pięknym śpiewem oraz tańcem. Nad całością czuwało jury czyli  koledzy i koleżanki z klas VI-VII. To był egzamin, który śpiewająco zdali na szóstkę.

    Najważniejszym momentem spotkania było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała dyrektor Olga Dorota Dobkowska. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Czychowskiego w Dzbeninie.

    Do uroczystego ślubowania dołączyli rodzice pierwszoklasistów, którzy obiecali wspomagać swoje pociechy w nauce i wychowaniu.

    Na zakończenie wszyscy uczniowie klasy pierwszej otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne i zeszyty wydane przez MEN z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie zabrakło też upominków od Rady Rodziców- bardzo przydatnych uczniom słowników ortograficznych i kuferków słodkości od rodziców. Wychowawczyni podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w ceremonii oraz  gorące przyjęcie pierwszoklasistów  do grona społeczności szkolnej.

    Na zakończenie miłego i pełnego dnia wrażeń, rodzice przygotowali dzieciom słodki poczęstunek w postaci tortu ze zdjęciem klasy pierwszej.

    Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych  sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy. Cieszymy się, że jesteście już uczniami.   

                                                                      Wychowawca: Beata Kulas

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej

    15 października 2018 roku obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie pod kierunkiem Pani Iwony Olejniczak – opiekuna Samorządu Uczniowskiego, wyśpiewali piękne życzenia dla wszystkich pedagogów i pracowników obsługi. Nie zapomnieli również o 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, co uczcili wzruszającym wykonaniem pieśni „ Barka” oraz wspólnym odśpiewaniem nauk Jana Pawła II ubranych w tekst piosenki „ Tak mówił papież”. Specjalnym prezentem dla nauczycieli był pokaz gimnastyczny w wykonaniu uczennicy klasy VIII – Julii Dmochowskiej.

    Po raz pierwszy w naszej szkole zagościło przedstawienie w wykonaniu rodziców, którzy przy dźwiękach specjalnie dobranej muzyki z dużą dawką humoru parodiowali zachowanie uczniów klasy VIII. Scenariusz opracowany wspólnie z Panią Iwona Olejniczak spotkał się z aplauzem i uznaniem ze strony uczniów. Było wesoło, zabawnie, ale i wzruszająco.

    Do zobaczenia przy innej okazji.

  • Dzień Chłopaka

    Dzień Chłopaka

    1 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Rozpoczęliśmy o 8.00 prezentem tanecznym od dziewcząt z koła tanecznego dla wszystkich chłopców i panów. Następnie zarówno dziewczynki jak i chłopcy zostali obdarowani przez Radę Rodziców słodkim upominkiem. Dalszą część dnia spędziliśmy w podziale na uczniów młodszych i starszych.

    Dzieciaki z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klasy I i II przebywali w tym dniu na terenie szkoły i świętowali na boisku szkolnym. Najpierw były życzenia dla chłopców i tradycyjne 100 lat. Następnie odbyły się próby dla chłopców: próba odwagi ,próba powagi, próba wytrzymałości oraz próba wiedzy. Wszyscy spisali się znakomicie. Następnie p. B. Kulas przygotowała kilka pląsów zuchowych przy których wszyscy świetnie sie bawili. Na zakończenie był poczęstunek, który przygotowały mamy w postaci gofrów z przepysznymi domowymi konfiturami. Nie zabrakło tez cukierków dla każdego dziecka. Było miło i wesoło, a pogoda wspaniała i słoneczna.

    Uczniowie z klas IV-VIII wyjechali do Ostrołęki, wzięli udział w warsztatach kulinarnych w naleśnikarni  BB Loft, a następnie spożywali przygotowane przez siebie produkty. Następnym punktem programu była wizyta w kręgielni ŁUBUDU, gdzie zabawa była przednia. Tu należy nadmienić, że uczestniczyły w niej nie tylko dzieciaki, ale i opiekunowie. Kolejnym punktem programu była wizyta na Komendzie Policji w Ostrołęce, gdzie uczniom przybliżono pracę policjanta, dzieci odwiedziły pomieszczenia, w których każdego dnia funkcjonariusze wypełniają swoje obowiązki, „zlustrowały” policyjne samochody oraz odwiedziły czworonożnych pomocników – owczarki niemieckie w służbie policji.

    Całość zakończyliśmy pysznymi lodami. Wróciliśmy do szkoły zmęczeni, ale i zadowoleni z tej edukacyjnej wyprawy.

  • Obchody 90- lecia OSP w Dzbeninie oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

    W dniu 29.09.2018r. w  roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, swoje święto obchodziła  jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Dzbenina . Druhowie ochotnicy świętowali 90-lecie istnienia formacji. Podczas wydarzenia nie zabrakło uroczystego apelu.
    Uroczystości poprzedziła msza święta polowa w intencji strażaków i mieszkańców wsi oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po nabożeństwie odczytano krótki rys historyczny ,po czym odbył się krótki montaż słowno- muzyczny pod kierunkiem p. Ewy Podpory w wykonaniu uczennic klasy VIII, VII , V i IV, który nawiązywał do naszej ,,Malej Ojczyzny” poprzez pieśń ,,Nad błękitną moją Narwią” następnie wyeksponowane zostały trudne losy niewoli i walki Polaków w pieśni ,,Biały orzeł”, którą wykonała Kinga Romanik z klasy IV. Na zakończenie dziewczęta odśpiewały pieśń ,,Polskie kwiaty” w hołdzie wszystkim tym ,którzy walczyli i oddali swoje życie za wolność naszej Ojczyzny.
    Następnie wręczono odznaczenia strażakom. Doniosłej uroczystości towarzyszyło również poświęcenie i przekazanie samochodu dla Ochotniczej Straży Pożarnej z Dzbenina. W trakcie wydarzenia można było także wpisać się do kroniki formacji.
    Podczas spotkania nie zabrakło też wystąpienia zaproszonych gości, którzy wiele mówili o trudnej, czasami z narażeniem życia, pracy strażaków. Życzyli im również wytrwałości.

                                                                                           Notatkę sporządziła: Ewa Podpora

  • Dzień pieczonego ziemniaka

    W dniu 14.09.2018r. dzieciaki z oddziału ,,A’’ i ,,B’’ świętowały ,,Dzień pieczonego ziemniaka”. Głównym elementem całej imprezy było ognisko, które przygotowali i czuwali nad pieczonymi potrawami państwo Dominika i Paweł Rogozińscy, a na które zostali również zaproszeni uczniowie z klasy  pierwszej oraz drugiej wraz z paniami mającymi w tym dniu lekcje w tych klasach.

    Całość imprezy rozpoczęła się powitaniem, następnie dzieci poznały  historię ziemniaka na podstawie bajki pt: ,,Krótka bajka o ziemniaku”, dzięki której dowiedziały się; Kto sprowadził ziemniaki do Polski?; Jaką mają nazwę w innych regionach naszego kraju?: Co można robić z  ziemniaków?. Były tez zagadki oraz zabawy na świeżym powietrzu, gdyż pogoda była piękna. Pieczone kiełbaski, ziemniaki, ciasto, cukierki oraz napoje były przekąską w czasie całej imprezy. Dzieciaki świetnie się bawiły  oraz miło spędziły czas po czym zmęczone udały się z rodzicami do domu.

                                                                                 Notatkę sporządziła Ewa Podpora

  • Rozpoczęcie roku szkolnego

    Rozpoczęcie roku szkolnego

    W dniu 3.09.2018r. godzinie 8:00 odbyło się w naszej szkole  rozpoczęcie roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego.

    Następnie przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego powitała wszystkich przybyłych na czele z nową p. dyrektor Olgą Dorotą Dobkowską. Po wstąpieniu uczennicy - Małgorzaty Gąsiorowskiej, cała społeczność szkolna podziękowała pani Małgorzacie Cichockiej za pracę  na stanowisku dyrektora naszej szkoły.

    Pani Małgosiu!

    Wszystko ma swój czas

    I jest wyznaczona godzina

    Na wszystkie sprawy pod niebem

    Czas płaczu czas śmiechu

    Czas zawodzenia i czas pląsów

    Czas rzucania kamieni i czas ich zbierania

    Czas szukania i czas tracenia

    Czas milczenia i czas mówienia

    To bardzo dobrze, jeżeli dyrektorem szkoły jest człowiek, który potrafi połączyć

    Wykonywanie swoich codziennych obowiązków z pasją.

    Przez wiele lat była Pani naszym przewodnikiem i przyjacielem, która całe swoje serce oddała naszej szkole. Zrobiła Pani z niej nasz drugi dom, do którego przychodziło się bardzo chętnie. W domu tym czekała na nas Pani - czasami szczęśliwa i uśmiechnięta, czasami czymś bardzo zatroskana, ale zawsze pozytywnie nastawiona do swoich współpracowników, rodziców i uczniów.

    Trudno jest nam dzisiaj żegnać dyrektora szkoły, który zawsze miał świadomość tego, że ,,dyrektorem się bywa, a człowiekiem się jest”

    Szanowna Pani Małgosiu! W imieniu całej społeczności szkolnej – Dziękujemy!!!

    Do podziękowań dołączyli – radny z Dzbenina p. Piotr Suchta oraz przewodniczący rady gminy – p. Edward  Gryczka. Po podziękowaniach głos zabrała nowa p. dyrektor - p. Olga Dorota Dobkowska.

    Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, na którą złożyło się wspomnienie nawiązujące do drugiej wojny światowej, a potem wierszem i piosenką na wesoło uczniowie powitali nowy rok szkolny.

    Uroczystość przygotowała p. Ewa Podpora z dziewczętami z klasy IV i V oraz z uczniami klasy I.

  • Audycja RDC

    Audycja RDC
    W środę 27 września pani Anna Siemiątkowska - Koordynator Planu daltońskiego w naszej szkole udzieliła wywiadu pani Monice Zdziera reprezentującej RDC, podczas którego omawiała istotę wprowadzonego w naszej placówce Planu Daltońskiego. Wywiadu można było posłuchać na żywo w wieczornej audycji o 20: 15 
    Zapraszamy do wysłuchania. 
  • 10-lecie nadania szkole imienia

    10-lecie nadania szkole imienia

    19 września 2016 roku w Szkole Podstawowej w Dzbeninie uczczono 10-lecie nadania imienia Mieczysława Czychowskiego. Trudno o lepszego patrona niż wyjątkowy malarz i wielki poeta, a przy tym artysta lokalny. Drogi jego życia były zawiłe, nie dane było mu cieszyć się wielką - i co ważne - zasłużoną sławą. Można rzec, iż prorocze okazały się słowa, które Mieczysław Czychowski zapisał w wierszu „Dzbenin” - Jaki ten świat daleki,/Przychodzi z fortuną nie na czas. Jubileusz był zatem kolejną okazją do bliższego poznania dziejów tego niezwykłego człowieka.

    Uroczyste obchody zapoczątkowała msza św. polowa sprawowana przez księdza Marka Średnickiego z parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce. Następnie pani dyrektor Małgorzata Cichocka powitała zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się, m.in. senator Robert Mamątow, wicestarosta powiatu ostrołęckiego Krzysztof Parzychowski, wójt gminy Rzekuń Stanisław Godzina, siostra Mieczysława Czychowskiego - Zofia Sagalska i przyjaciele artysty. Nie zabrakło również uczniów szkoły, ich rodziców i mieszkańców Dzbenina. Ta część uroczystości stała się okazją do wyróżnienia osób szczególnie zaangażowanych w prace na rzecz placówki. Specjalne odznaczenia dyrektor Małgorzata Cichocka wręczyła pani Zofii Sagalskiej i radnemu gminy Rzekuń, Piotrowi Suchcie z Dzbenina.

    Następnie wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć przedstawienie dotyczące naszego patrona. Uczniom, którzy zaprezentowali ów niezwykły spektakl należą się słowa uznania za to, iż potrafili w sposób rzetelny, a jednocześnie niezwykle emocjonalny, przybliżyć życie i niełatwą twórczość Mieczysława Czychowskiego.

    Po spektaklu nastąpiły uroczyste, pełne ciepłych życzeń przemowy zaproszonych gości, po czym wszyscy zgromadzeni udali się pod tablicę upamiętniającą Mieczysława Czychowskiego, gdzie pani dyrektor wraz z delegacjami rodziców i uczniów złożyła kwiaty.

    Na koniec wszyscy zgromadzeni zaproszeni zostali do obejrzenia wystawy pod nazwą Tak patrzeć mogą tylko dzieci, na świat poświęconej Mieczysławowi Czychowskiemu.

    10 lat to również odpowiedni czas do podsumowania tego, co działo się w szkole
    w minionym okresie, zatem drugą część wystawy poświęcono wydarzeniom z życia placówki. Niewątpliwie jednym z najważniejszych dokonań szkoły w tej dekadzie było uzyskanie certyfikatu „Szkoły daltońskiej”. Ale był to również czas codziennej, trudnej, lecz jakże satysfakcjonującej pracy związanej z kształtowaniem młodych umysłów i charakterów. Pracy, której przyświecały i w dalszym ciągu przyświecać będą słowa Mieczysława Czychowskiego wypisane na sztandarze szkoły:
    Żyć będzie to, co wzrasta trudem z miłości i uczynków naszych.

     

  • Plan Daltoński - audyt

    Plan Daltoński - audyt

    1 października naszą szkołę odwiedziła Pani Anna Sowińska - konsultant pedagogiki planu daltońskiego, członek Polskiego Stowarzyszenia Dalton. Celem wizyty był finalny audyt certyfikujący naszej szkoły.

    Poniżej znajduje się link do strony www.plandaltoński.pl, na której znajduje się informacja dotycząca audytu.

    http://www.plandaltonski.pl/wydarzenia/165-audyt-w-dzbeninie?77593548e3a01bf5623b3d9f8fb9563e=24ad7c4b01c598475e72126bac7c4c6c

strona:

Galeria zdjęć