Zasady wewnątrzszkolnego oceniania uczniów.
Etap I - klasy I-III.
Postanowienia wstępne
Cel ogólny:
1.Celem edukacji wczesnoszkolnej jest wspomaganie dziecka w rozwoju intelektualnym, emocjonalnym, społecznym, etycznym, fizycznym i estetycznym.
Cele szczegółowe:
1.Odkrywanie predyspozycji i możliwości intelektualnych dziecka
2.Stwarzanie warunków do rozwoju predyspozycji i możliwości intelektualnych dziecka poprzez indywidualizację edukacji z uwzględnieniem równego tempa pracy.
3 Odkrywanie uzdolnień i zainteresowania uczniów
4.Poznawanie środowiska rodzinnego
5.Wyposazenie uczniów w wiedzę i umiejętności
6.Stwarzanie w szkole atmosfery życzliwości i serdeczności
Sposoby sprawdzania i oceniania postępów ucznia
1. Opisowy charakter oceny dotyczy nie tylko postępów w nauce, ale ogólnego rozwoju konkretnego dziecka, co jest konsekwentne do założenia, że dziecko rozwija się na miarę swoich możliwości i w odpowiednim dla siebie tempie.
2. Ocenie podlega:
- postęp w nabywaniu wiadomości i umiejętności w zakresie poszczególnych edukacji
- poziom wiedzy o otaczającym świecie
- wkład pracy, wysiłek, zaangażowanie dziecka
- aktywność na zajęciach szkolnych
- wypowiedzi ustne i pisemne
- prace plastyczne , techniczne
- projekty i prezentacje
- udział w zajęciach muzyczno – ruchowych.
3. Przyjęto następujące rodzaje oceniania dziecka w klasach I – III:
- ocenianie bieżące, podczas każdego zajęcia
- ocenianie śródroczne
- ocenianie roczne.
4. Ocena bieżąca odgrywa istotną rolę w procesie edukacyjnym, gdyż uczeń otrzymuje potwierdzenie tego, co poprawnie wykonał, co osiągnął, w czym jest dobry oraz wskazówki , co poprawić, co udoskonalić, nad czym jeszcze popracować.
Nauczyciel natomiast otrzymuje informacje zwrotne o postępach w nauce, a co się z tym wiąże, o trafności i efektywności stosowanych metod, środków i organizacji zajęć, a w razie miernych wyników sygnał, że należy je modyfikować lub zmieniać. W ocenie bieżącej stwierdzamy w szczegółach, co dziecko wykonało, jak wykonało, ile potrafi, co umie, czego nie umie. Dziecko otrzymuje ją już w trakcie wykonywania zadania, bądź tuż po jego wykonaniu.
5. W ocenie bieżącej eksponujemy osiągnięcia indywidualne ucznia w porównaniu do stanu poprzedniego, nie porównując ich jednak z osiągnięciami innych uczniów. Taka ocena zapobiega błędom w uczeniu się, sprzyja rozwojowi dziecka, eliminuje napięcia i prowadzi do realizacji określonych celów edukacji.
6. Bezpośrednia ocena wykonywanego przez ucznia zadania oparta jest przede wszystkim na komentarzu słownym nauczyciela z wykorzystaniem ocen cyfrowych które są wskazówką ( dla niego samego i rodziców ) o poziomie wykonania przez dziecko danej pracy.
7. W edukacji wczesnoszkolnej przyjęto pięciostopniową skalę ocen, która oprócz śladu słownego (wspaniale, bardzo dobrze, dobrze, postaraj się, pracuj więcej) posiada symbol graficzny.
8. Skala oceniania w klasach I-III i jej odpowiednik graficzno-słowny przedstawia się następująco:
Wspaniale - 6
Bardzo dobrze - 5
Dobrze - 4
Postaraj się - 3
Pracuj więcej - 2
9. W dzienniku lekcyjnym oraz dzienniczku ucznia nauczyciele posługują się odpowiednimi cyframi:
wspaniale – 6, bardzo dobrze – 5, dobrze – 4, postaraj się – 3, pracuj więcej – 2.
10. Nauczyciel notuje spostrzeżenia na temat pracy dziecka na zajęciach oraz uwagi o jego zachowaniu w dzienniku zajęć lekcyjnych oraz w dzienniczku ucznia. W razie zapomnienia przez dziecko dzienniczka informacje czy uwagi odnotowuje w jego zeszycie.
11. Karty pracy samodzielnej to także jeden z elementów oceny bieżącej. Gromadzone w segregatorach lub teczkach , zaopatrzone komentarzem nauczyciela stanowią źródło informacji na temat umiejętności w zakresie określonych aktywności: polonistycznej, matematycznej, środowiskowej.
12. Ocena śródroczna jest wynikiem półrocznego obserwowania rozwoju dziecka, informowania go o postępach i stałej współpracy z domem.
13. Redagując ocenę opisową uwzględniamy postępy w edukacji, postępy w rozwoju emocjonalno – społecznym i osobiste osiągnięcia ucznia. Ocena śródroczna ujmuje postępy i rozwój konkretnego dziecka, tworzy dossier ucznia, grupuje informacje o jego wewnętrznych stanach, o trudnościach i przejawach jego zachowań.
14. Ocena okresowa ma charakter diagnostyczno – informujący i jako taka jest przydatna nauczycielowi i rodzicom, oraz motywująco–afirmacyjna zachęcająca dziecko do samorozwoju.
15. Ocena roczna redagowana jest na podstawie obserwacji bezpośredniej oraz zgromadzonej dokumentacji o uczniu. Informuje ona o aktywności dziecka, o postępach w nabywaniu poszczególnych kompetencji, o specjalnych uzdolnieniach i wyróżnieniach. Formułując ocenę roczną uwzględniamy możliwości adresata.
16. Ocena po zakończeniu pierwszego etapu edukacji podstawowej to ocena podsumowująca, określająca poziom osiągniętych kompetencji zawartych w podstawie programowej. Dotyczy ona przede wszystkim zasadniczych narzędzi uczenia się (czytanie, pisanie, mówienie, liczenie, rozwiązywanie problemów); fundamentalnych treści z zakresu wiedzy o świecie, stanowiących podstawę do dalszej nauki ; koniecznych zachowań w aktywnym życiu społecznym.
17. Nauczyciele przygotowując opisową ocenę roczną za najistotniejsze uznają w kolejności wkład pracy dziecka , efekt jaki ono osiąga oraz jego możliwości.
Sposoby oceniania uczniów :
- ocena słowna
- rozmowa, dyskusja
- wywiad
- ankieta
- obserwacja
- karty pracy, karty kontrolne, testy, sprawdziany
- karty samooceny
- ocena opisowa : śródroczna, roczna.
Poprawianie niekorzystnych wyników w nauce
1. W celu pomocy uczniom mającym specyficzne trudności dydaktyczne bądź wychowawcze nauczyciel zobowiązany jest do nawiązania systematycznej współpracy z rodzicami.
2. Identyfikacja problemu będącego przyczyną trudności w nauce jest podstawą do ustalenia sposobów pomocy dziecku. W tym celu niezbędna będzie również współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną.
3. Nauczyciel może wystąpić z wnioskiem o przebadanie ucznia wykazującego deficyty rozwojowe lub trudności w nauce.
4. Opierając się na opinii wystawionej przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną nauczyciel kształcenia zintegrowanego prowadzi zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze mające na celu eliminację problemu.
5. Każdy nauczyciel po zakwalifikowaniu dziecka na dodatkowe zajęcia wypełnia indywidualną kartę pracy ucznia. W karcie tej umieszcza swoje spostrzeżenia i wnioski na temat dziecka, ustala tematykę pracy korekcyjno-kompensacyjnej oraz proponowany zestaw ćwiczeń usprawniających zaburzone funkcje.
6. Efekty pracy oraz informacje o postępach dziecka wpisywane są po zakończeniu uczęszczania na zajęciach. Indywidualna karta pracy ucznia daje rzeczywisty obraz postępów dziecka w nauce oraz pozwala w sposób prosty i czytelny rejestrować informacje o uczniu i wykorzystanych formach pracy.
7. Indywidualizacja pracy z uczniem w czasie zajęć edukacji wczesnoszkolnej powiązana jest ze stałym kontaktem z rodzicami.
8. Zalecane jest objęcie ucznia zajęciami reedukacyjnymi.
Stwarzanie warunków do prezentowania mocnych stron ucznia
1. Wystawy prac uczniów (sala lekcyjna, na terenie szkoły, poza szkołą ).
2. Udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, zawodach i olimpiadach szkolnych i pozaszkolnych oraz apelach, uroczystościach szkolnych.
3. Uczniowie wyróżniający się swą postawą i zaangażowaniem w ciągu roku szkolnego, na jego zakończenie otrzymują nagrody książkowe, dyplomy.
4. Dla uczniów klas I – III organizowane są również na terenie szkoły dodatkowe zajęcia rozwijające ich zainteresowania oraz imprezy służące prezentacji uzdolnień uczniów . Należą do nich : koło teatralno – muzyczne, koło plastyczne itp.
Informowanie rodziców o efektach pracy ucznia
1. Sposoby informowania :
- zebrania klasowe
- spotkania indywidualne
- wizyty nauczycieli w domach uczniów
- kontakt pośredni – rozmowy telefoniczne
- bieżąca informacja w dzienniczku ucznia i innej dokumentacji ucznia (karty pracy, zeszyty przedmiotowe, sprawdziany).
2. Zakres informacji przekazywanych rodzicom :
- wymagania edukacyjne
- kryteria zachowania
- zasady i formy oceniania
- sposoby sprawdzania osiągnięć uczniów
- uwagi i sposoby niwelowania dysfunkcji dziecka
- efekty pracy ucznia
- osiągnięcia, efekty edukacyjne, zachowanie, propozycje działań edukacyjnych.
3. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz rodziców (prawnych opiekunów) o:
- wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych,
- sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów,
- warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej.
Powyższe punkty muszą być potwierdzone wpisem w dzienniku lekcyjnym.
Regulamin oceniania zachowania w klasach I - III
Zasady ustalania oceny zachowania
1. Istotnym elementem opisowej oceny ucznia klas I –III jest ocena jego zachowania zgodnie z przyjętymi zasadami uwzględnia w szczególności :
- stosunek do obowiązków szkolnych i funkcjonowanie dziecka w środowisku szkolnym
- kulturę osobistą
- przestrzeganie zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm etycznych oraz funkcjonujących umów.
2. Ocena zachowania nie może mieć wpływu na :
- oceny z zajęć edukacyjnych
- promocję do klasy programowo wyższej.
3. Na ocenę zachowania ucznia nie mają wpływu naturalne cechy warunkujące jego zachowanie (np. temperament).
4. Ocenę zachowania ustala wychowawca, uwzględniając opinię nauczycieli języków i religii.
Kryteria ocen
Czynniki pozytywne
Stosunek do obowiązków szkolnych
1. Systematycznie i punktualnie uczęszcza na zajęcia szkolne.
2. Nieobecności i sporadyczne spóźnienia usprawiedliwia.
3. Systematycznie i starannie odrabia zadania domowe.
4. Wzorowo wypełnia obowiązki dyżurnego klasowego oraz wywiązuje się z innych podjętych zadań.
5. Utrzymuje ład i porządek na swoim stanowisku pracy oraz dba i szanuje przybory i książki.
6. Szanuje mienie szkoły, a zauważone usterki zgłasza nauczycielowi.
7. Wytrwale przezwycięża trudności w nauce.
8. Przynosi potrzebne przybory szkolne, strój gimnastyczny.
9. Aktywnie uczestniczy w zajęciach szkolnych i pozalekcyjnych.
10. Chętnie bierze udział, w miarę swoich możliwości, w konkursach i innych imprezach organizowanych w szkole.
11. Godnie reprezentuje szkołę na imprezach okolicznościowych.
12. Przejawia inicjatywę, jest dobrym organizatorem.
13. Rozwija swoje zainteresowania i uzdolnienia.
14. W czasie zajęć, przerw i poza szkołą (wycieczki, teatr, środki komunikacji zachowuje się taktownie, kulturalnie i bezpiecznie. jest aktywny, pilny, staranny, obowiązkowy i systematyczny).
15. Chętnie bierze udział we wspólnych grach i zabawach, imprezach klasowych i szkolnych, pomimo tego, że nie wykazuje własnej inicjatywy przy ich organizowaniu.
16. Wykazuje troskę o pomoce, sprzęty i przybory szkolne.
17. Chętnie wykonuje dodatkowe prace na rzecz klasy, szkoły, środowiska.
Kultura osobista
1. Kulturalnie zwraca się do kolegów i pracowników szkoły, stosuje zwroty grzecznościowe, nigdy nie używa wulgaryzmów.
2. Dba o swój wygląd zewnętrzny, czystość i higienę osobistą.
3. Przyznaje się do błędów, potrafi przeprosić nauczyciela, kolegę.
4. Dba o bezpieczeństwo własne i innych.
5. W stosunku do kolegów, pracowników szkoły i innych osób jest taktowny, szanuje ich godność.
6. Stosuje zwroty grzecznościowe wobec dorosłych i rówieśników.
Przestrzeganie norm społecznych i obyczajowych oraz funkcjonujących umów
1. Nie zaśmieca szkoły i jej otoczenia, a także reaguje na złe zachowanie się innych uczniów w tym zakresie.
2. Nigdy nie kłamie, nie oszukuje.
3. Nie przywłaszcza sobie cudzej własności.
4. Przerwę międzylekcyjną traktuje jako czas odpoczynku, nie stwarza sytuacji niebezpiecznych, pomaga młodszym.
5. Pomaga słabszym w różnych sytuacjach, np.: w szkole, na wycieczce, w czasie zabawy.
6. Wypełnia prośby i polecenia nauczyciela, umie o nich rozmawiać, wyjaśnić nieporozumienia.
7. Przestrzega norm i zasad funkcjonujących w grupie –potrafi solidnie współdziałać.
8. Prawidłowo reaguje na krzywdę i przejawy zła, nie skarży z byle powodu.
9. Przestrzega zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
Czynniki negatywne.
Stosunek do obowiązków szkolnych
1. Często opuszcza zajęcia szkolne bez usprawiedliwienia, spóźnia się, samowolnie opuszcza teren szkoły w czasie przerwy.
2. Często jest nieprzygotowany do zajęć, nie odrabia zadań domowych, zapomina przyborów szkolnych.
3. Jest niestaranny, niesystematyczny.
4. W czasie zajęć jest bierny, przeszkadza kolegom i nauczycielowi, nie reaguje na uwagi, upomnienia i nakazy nauczyciela.
5. Nie zawsze jest zdyscyplinowany i nie zawsze wywiązuje się ze swoich obowiązków.
Kultura osobista
1. Lekceważy zasady higieny osobistej, nie dba o swój wygląd.
2. Często niszczy prace własne i swoich kolegów.
3. Używa wulgarnych słów.
Przestrzeganie norm społecznych i obyczajowych oraz funkcjonujących umów
1. W czasie przerw zdarzają się niewłaściwe zachowania, ale nie przekroczą one granic bezpieczeństwa.
2. Sporadycznie i niechętnie bierze udział w imprezach klasowych i szkolnych.
3. Zdarza się, że skarży na innych.
4.Wypełnia jedynie narzucone zadania.
5. Jest agresywny w stosunku do kolegów w czasie przerw i poza szkołą.
6. Kłamie, skarży bez powodu.
7. Przywłaszcza sobie cudzą własność.
8. Jest samolubny, niekoleżeński, nie potrafi współdziałać w grupie rówieśniczej.
9. Łamie zasady regulaminu uczniowskiego.
10. Stwarza sytuacje zagrażające bezpieczeństwu własnemu i innych.
11. Nie zważa na krzywdę i zło.
12. Źle wpływa na rówieśników.
II ETAP NAUCZANIA
KLASY IV – VIII
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ l
Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających tę postawę.
Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę, nauczycieli i uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych.
Cele wewnątrzszkolnego systemu oceniania
Ocenianie wewnątrzszkolne osiągnięć ucznia polega na rozpoznaniu przez nauczycieli poziomu i postępów opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z programów nauczania oraz formułowania oceny.
Ocenianie ma na celu:
1. Informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie.
2.Pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju.
3. Motywowanie ucznia do dalszej pracy.
4.Dostarczanie rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach, trudnościach i specjalnych uzdolnieniach ucznia.
5. Umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno - wychowawczej.
6. Stworzenie jednego spójnego systemu oceniania.
7. Dostosowanie oceny do możliwości intelektualnych ucznia oraz uwzględnienie wkładu jego pracy.
Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje
§ 2
1. Formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych na poszczególne oceny;
2. Ustalenie przez radę pedagogiczną, w porozumieniu z radą rodziców i samorządem uczniowskim, warunków i sposobu oceniania zachowania;
3. Ocenianie bieżące i ustalenie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
4. Przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych;
5. Ustalenie rocznych semestralnych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz rocznej semestralnej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
6. Ustalenie końcowych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych
7. Ustalenie sposobu przekazywania rodzicom informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce.
Informacje dla uczniów i rodziców.
§ 3
1. Nauczyciele na początku, każdego roku szkolnego informują uczniów oraz jego prawnych, opiekunów o:
1) wymaganiach edukacyjnych na poszczególne oceny z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;
2) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
3) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych;
4) warunkach i trybie poprawiania ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych zawartych w przedmiotowych systemach oceniania.
2. Wychowawca klasy na początku, każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
3. Powyższe informacje są przekazywane:
1) uczniom na pierwszej lekcji organizacyjnej przez nauczyciela przedmiotu;
2) rodzicom (prawnym opiekunom) na pierwszym zebraniu z wychowawcą.
Powyższe punkty muszą być potwierdzone wpisem w dzienniku lekcyjnym.
4. Rodzice (prawni opiekunowie) mogą uzyskać informacje o przedmiotowych systemach oceniania oraz warunkach i trybach poprawiania oceny bezpośrednio u nauczyciela przedmiotu.
Dostosowanie wymagań
§ 4
1.Nauczyciel jest zobowiązany na podstawie pisemnej opinii poradni psychologiczno - pedagogicznej lub innej publicznej poradni specjalistycznej, obniżyć wymagania edukacyjne w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub deficyty rozwojowe, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom edukacyjnym wynikającym z programu nauczania.
2.Dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, następuje także na podstawie opinii niepublicznej poradni psychologiczno - pedagogicznej w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, o której mowa w art. 71b ust.3b ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty z zastrzeżeniem ust.3.
3. W przypadku, ucznia posiadającego orzeczenie; o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych, o których mowa w §5, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
4. Oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, technika muzyki i plastyki należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.
5. W uzasadnionych przypadkach uczeń może być zwolniony na czas określony z zajęć wychowania fizycznego, technologii informacyjnej, zajęć komputerowych lub informatyki. Decyzję o zwolnieniu ucznia z tych zajęć podejmuje dyrektor szkoły na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii.
6. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
7. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, spełniającej warunki, o których mowa w art.71b ust.3b ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, zwalnia ucznia z wadą słuchu lub głęboką dysleksją rozwojową z nauki drugiego języka obcego z części lub całego okresu kształcenia.
8. W przypadku zwolnienia ucznia z tych zajęć w dokumentacji zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się słowo „zwolniony".
Sposoby i zasady sprawdzania dydaktycznych osiągnięć uczniów
§ 5
1. Stosuje się następujące formy badania kompetencji uczniów podlegających ocenie:
1) Sprawdziany przeprowadzone przez nauczycieli i organy nadzoru pedagogicznego badające umiejętności i kompetencje ucznia.
2) Sprawdziany analityczne, semestralne i końcowe przeprowadza się w grudniu i styczniu, maju i czerwcu.
3) Prace klasowe obejmujące wyodrębnioną partię materiału.
4) Prace zaliczeniowe stosowane w przypadku nieobecności ucznia na pracy klasowej.
5) Bieżące sprawdziany wiadomości (kartkówki) obejmujące sprawdzenie wiadomości i umiejętności z materiału zrealizowanego na trzech ostatnich lekcjach oraz dyktanda (nie wymagają zapowiedzi).
6) Prace domowe.
2. Ponadto ocenie poddaje się następujące formy aktywności uczniów:
1) Wypowiedzi i odpowiedzi ucznia;
2) Aktywność ucznia na zajęciach dydaktycznych;
3) Udział w konkursach;
4) Udział w olimpiadach i zawodach sportowych,.
5) Prace praktyczne;
6) Czytanie lektury nieobowiązkowej.
Zasady przeprowadzania badania umiejętności i kompetencji uczniów
§ 6
1. W ciągu jednego semestru powinien wystąpić przynajmniej jeden sprawdzian obejmujący treści zrealizowanego materiału.
2. Sprawdziany, o których mowa w §5 ust. 1 pkt. 1), 2) są obowiązkowe i zapowiedziane z dwu tygodniowym wyprzedzeniem i zapisem w dzienniku lekcyjnym (nie więcej niż dwa w tygodniu).
3. Prace klasowe, o których mowa w §5, ust.1, pkt.3) są obowiązkowe i zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem i zapisem w dzienniku, lekcyjnym (nie więcej niż trzy w tygodniu).
4. Prace klasowe, o których mowa w §5, ust.1, pkt.1), 2), 3) są przechowywane przez cały rok szkolny przez nauczyciela przedmiotu w szafce do której dostęp mają tylko osoby uprawnione.
5.Jeśli uczeń nie pisał pracy klasowej z usprawiedliwionych, przyczyn to powinien ją zaliczyć w terminie tygodnia od powrotu do szkoły. Ocena z tej pracy powinna być wpisana obok znaku nb. ( nieobecny).
6. Uczeń może poprawić ocenę ndst. z pracy klasowe w ciągu 2 tygodni od oddania prac.
7. Pisemne sprawdzenie wiadomości obejmujące materiał 3 ostatnich lekcji mogą wystąpić 2 razy w ciągu dnia (nie wykluczając sprawdzianów, o których mowa w §8 ust.l,2,3).
8. Uczeń ma prawo sporadycznie nie być przygotowanym do lekcji (odpowiedź ustna, praca domowa). Liczbę dopuszczalnych nie przygotowań do lekcji ustala nauczyciel wraz z uczniami w zależności od ilości godzin przedmiotu.
9. Po nieobecności trwającej przynajmniej tydzień nie ocenia się ucznia do 3 dni.
10. Uświadamiamy uczniom poziom ich wiedzy, a nie ich niewiedzę.
11.Nie ocenia się zachowań ucznia jako formy aktywności przedmiotowej.
12.Tematy zajęć wpisywane w dzienniku lekcyjnym, realizujące treści ścieżek międzyprzedmiotowych oznacza się kolorowymi kropkami wg legendy umieszczonej w dzienniku lekcyjnym.
§ 7
1. Przy ocenianiu bieżącym, śródrocznym i końcowym oceny są jawne zarówno dla ucznia jak i jego prawnych opiekunów i odnotowane w dzienniku. Sprawdzone i omówione pisemne prace kontrolne uczeń i jego prawni opiekunowie otrzymują do wgląda, na ich prośbę. Czas sprawdzania przez nauczyciela wszystkich prac pisemnych nie może być dłuższy niż 7 dni Na prośbę ucznia lub jego prawnych opiekunów nauczyciel ustalający ocenę powinien ją uzasadnić.
2.W szkole przyjmuje się jednolitą skalę ocen (oceniania bieżącego, śródrocznego i końcowego).
Klasyfikacja śródroczna, roczna i końcowa.
§ 8
Każdy rok składa się z dwóch semestrów:
Semestr I zostaje zamknięty radą klasyfikacyjną nie później niż do 31 stycznia, a semestr II radą klasyfikacyjną roczną i końcową bezpośrednio poprzedzającą zakończenie roku szkolnego.
§ 9
1.Śródroczne, roczne i końcowe oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne.
2. Śródroczne, roczne i końcowe oceny klasyfikacyjne zachowania ustala wychowawca klasy po uzyskaniu opinii nauczycieli i uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia.
§ 10
Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się przez ocenianie wewnątrzszkolne, na które składa się:
-ocenianie bieżące;
-klasyfikacja śródroczna;
-klasyfikacja roczna;
-klasyfikacja końcowa.
Ocenianie bieżące ma charakter ciągły i odbywa się na bieżąco na różnych płaszczyznach zarówno z osiągnięć edukacyjnych, jak i zachowania.
Klasyfikacja śródroczna- to okresowe podsumowanie osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i zachowania ucznia oraz ustaleniu wg skali określonej w Zasadach wewnątrzszkolnego oceniania uczniów do 31 stycznia.
Klasyfikacja roczna- to podsumowanie osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania według skali określonej w Zasadach wewnątrzszkolnego oceniania uczniów.
Klasyfikacja końcowa - składają się na nią oceny roczne klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych u zyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne oceny klasyfikacyjne z tych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się.
§ 11
Oceny bieżące i śródroczne oceny klasyfikacyjne ustala się według skali:
1.Stopień celujący - 6 (cel)
2.Stopień bardzo dobry - 5 (bdb)
3.Stopień dobry - 4 (db)
4.Stopień dostateczny - 3 (dst)
5.Stopień dopuszczający - 2 (dop)
6.Stopień niedostateczny - 1 (ndst)
§ 12
Dla uczniów klas IV-VI nauczyciele przyjęli następujące ogólne kryteria poszczególnych ocen szkolnych:
Stopień celujący (6)
Oznacza, że osiągnięcia ucznia wyraźnie wykraczają poza poziom osiągnięć edukacyjnych przewidzianych w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania, są oryginalne i twórcze oraz wskazują na dużą samodzielność w ich uzyskaniu.
Stopień bardzo dobry (5)
Oznacza, że uczeń opanował pełny zakres wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania.
Stopień dobry (4)
Oznacza, że opanowanie przez ucznia zakresu wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanym przez nauczyciela programie nie jest pełne, ale prognozuje żadnych kłopotów w opanowaniu kolejnych treści nauczania.
Stopień dostateczny (3)
oznacza, że uczeń opanował jedynie w podstawowym zakresie wiadomości i umiejętności przewidziane w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania, co może oznaczać jego kłopoty przy poznawaniu kolejnych treści kształcenia w ramach danego przedmiotu.
Stopień dopuszczający (2)
Oznacza, że opanowanie przez ucznia wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanym przez nauczyciela programie jest tak niewielkie, iż stawia pod znakiem zapytania możliwość dalszego kształcenia w danym przedmiocie i utrudnia naukę przedmiotów pokrewnych.
Stopień niedostateczny (1)
Oznacza, że uczeń wyraźnie nie spełnia oczekiwań określonych w realizowanym przez nauczyciel programie nauczania, co uniemożliwia mu bezpośrednią kontynuację opanowania kolejnych treści danego przedmiotu i utrudnia naukę przedmiotów pokrewnych.
§ 13
1.Dopuszczalne są oceny bieżące z plusami i minusami. Wprowadza się znaki umowne: nb. – nieobecny, np. – nieprzygotowany, + różne formy aktywności,- nie wypełnianie obowiązków ucznia.
2.Uczniowie uczestniczący w zajęciach wychowania do życia w rodzinie otrzymują wpis w dokumentacji szkolnej: „uczestniczył”, „uczestniczyła”.
3.Roczna ocena klasyfikacyjna z dodatkowego zajęcia edukacyjnego (język obcy) nie wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły.
4.Nauczyciel może prowadzić własną dokumentację wspomagającą ocenianie uczniów.
5.Oceny końcowe na podstawie odrębnych przepisów wpisuje się do arkusza ocen. Wpisu dokonuje wychowawca klasy.
6. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy), jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej, z zastrzeżeniem ust. 8, § 15 ust. 5 i 6 oraz § 48 ust. 1.
7. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim w szkole podstawowej otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną. Uczeń, który tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim uzyskał po ustaleniu albo uzyskaniu rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych celującą końcową ocenę klasyfikacyjną.
8. Ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym promuje się do klasy programowo wyższej, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).
9. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
Sposoby informowania uczniów i rodziców o osiągnięciach uczniów.
§ 14
1.Uczeń i jego prawni opiekunowie muszą być poinformowani (ustnie lub w formie pisemnej) o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych (śródrocznych, rocznych i końcowych) w terminie najpóźniej na miesiąc przed posiedzeniem klasyfikacyjnym rady pedagogicznej. Ocena klasyfikacyjna nie może być niższa od p[przewidywanej. Uczeń może uzyskać wyższą niż przewidywana ocena po zaliczeniu materiału, którego zakres uzgadnia z nauczycielem przedmiotu
2.Nauczyciel przedmiotu informuje wychowawcę o ocenie niedostatecznej na miesiąc przed posiedzeniem rady pedagogicznej (wpis ołówkiem w dzienniku lekcyjnym).
3.Przewidywana ocena niedostateczna może być poprawiona przez ucznia poprzez ponowne odpytanie lub przeprowadzenie dodatkowego sprawdzianu. Uczeń i jego rodzice (opiekunowie) otrzymują na piśmie zakres materiału niezbędny do uzyskania oceny dopuszczającej.
4.Ocena śródroczna, roczna i końcowa nie jest średnią ocen.
5.Ustalona przez nauczyciela ndst. ocena klasyfikacyjna końcowa (roczna, śródroczna) może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego.
6.Oceny śródroczne, roczne i końcowe są wystawiane na 7 dni przed posiedzeniem rady pedagogicznej.
Ocena zachowania uczniów (semestralna, roczna i końcowa)
§ 15
1. Śródroczne, roczne i końcowe oceny klasyfikacyjne zachowania ustala się według następującej skali:
1) wzorowe;
2) bardzo dobre;
3) dobre;
4) poprawne;
5) nieodpowiednie;
6) naganne
z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a.
2. Śródroczna, roczna i końcowa ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:
1) Wywiązywanie się z obowiązków ucznia.
2) Postępowanie zgodnie z dobrem społeczności szkolnej.
3) Dbałość o honor i tradycje szkoły.
4) Dbałość o piękno mowy ojczystej.
5) Dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne i innych osób.
6) Godne i kulturalne zachowanie w szkole i poza nią.
7) Okazywanie szacunku innym osobom.
3. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
3a. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania lub opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogiocznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.
4. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:
1) Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych.
2) Promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły z zastrzeżeniem ustęp 5 i 6.
5. Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
6. Uczeń, któremu w danej szkole po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, a uczeń klasy programowo najwyższej nie kończy szkoły.
§ 16
Dla uczniów klas IV-VIII nauczyciele przyjęli następujące zasady oceniania zachowania:
Oceną wyjściową jest ocena dobra.
Wzorowe
Czynniki podwyższające ocenę dobrą:
Uczeń:
Bardzo dobre
Czynniki podwyższające ocenę dobrą:
Uczeń:
Dobre (wyjściowa)
Uczeń:
Poprawne
Czynniki obniżające ocenę dobrą:
z systematycznością
Nieodpowiednie
Czynniki obniżające ocenę dobrą:
Uczeń:
Naganne
Czynniki obniżające ocenę dobrą:
Uczeń:
§ 17
1.Wychowawca klasy jest zobowiązany zapoznać z powyższym regulaminem:
-uczniów – na początku roku szkolnego na godzinie wychowawczej;
-rodziców – na pierwszym zebraniu w nowym roku szkolnym.
2.Po zapoznaniu wychowawca odnotowuje tę czynność w dzienniku lekcyjnym.
Zasady klasyfikacji uczniów.
§ 18
1.Uczeń szkoły jest klasyfikowany, jeżeli w każdym semestrze uzyskał przynajmniej trzy oceny cząstkowe z danego przedmiotu i nauczyciel nie przedstawił wychowawcy klasy i dyrekcji szkoły oświadczenia o niemożności klasyfikowania ucznia, wraz z podaniem przyczyn.
§ 19
1.Podstawą do klasyfikacji jest obecność ucznia na przynajmniej połowie zajęć z danego przedmiotu.
§ 20
1.Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub ocena zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
§ 21
1.W przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub ocena zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor powołuje komisję, która:
2.Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami). Powinien on jednak nastąpić:
3.W skład komisji wchodzą:
jako przewodniczący komisji,
§ 22
1.Ustalona przez komisję roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna (z zastrzeżeniem §26), z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
§ 23
1.Z prac komisji sporządza się protokół zawierający w szczególności:
§ 24
Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
§ 25
Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
§ 26
Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uzyskana w wyniku egzaminu poprawkowego została ustalona niezgodnie z przepisami prawa. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego.
§ 27
Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczających połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
§ 28
Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
§ 29
Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny. Wniosek o egzamin klasyfikacyjny rodzice (opiekunowie) zobowiązani są złożyć do dyrektora szkoły w terminie 7 dni od posiedzenia klasyfikacyjnego rady pedagogicznej za dany rok szkolny.
§ 30
Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
§ 31
Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.
§ 32
1.Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia nie obejmuje zajęć edukacyjnych: technika, plastyka, muzyka i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.
§ 33
1.Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły, który zezwolił na spełnienie przez ucznia odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkoła.
§ 34
1.W skład komisji wchodzą:
§ 35
1.Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem oraz jego rodzicami liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia.
§ 36
1.W czasie egzaminu mogą być obecni w charakterze obserwatorów – rodzice (opiekunowie) ucznia.
§ 37
1.Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający:
§ 38
1.Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
§ 39
1.W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”.
§ 40
Uczeń nieklasyfikowany w I semestrze może kontynuować naukę w II semestrze, ale jego klasyfikacja roczna obejmuje materiał całego roku nauczania z danego przedmiotu.
Egzamin poprawkowy
§ 41
1.Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
2. Do wyjątkowych sytuacji, o których mowa w § 1 pkt 1 należą:
- długotrwała choroba dziecka mająca wpływ na osiągnięte wyniki w nauce,
- trudna sytuacja rodzinna (np.: długotrwała choroba jednego z członków najbliższej rodziny, rozpad rodziny, śmierć rodzica (opiekuna) itp.),
- niewydolność wychowawcza rodziców (opiekunów),
- inne tragiczne zdarzenia losowe.
3. W przypadku uzyskania niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z jednego lub dwóch przedmiotów rodzice (opiekunowie) ucznia muszą złożyć do dyrektora szkoły w ciągu 7 dni od wystawienia oceny przez nauczyciela przedmiotu pisemny wniosek o egzamin poprawkowy. Dyrektor szkoły udziela pisemnej odpowiedzi na w/w wniosek w ciągu 14 dni. Decyzja jest ostateczna.
§ 42
1.Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki, techniki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych. Zakres materiału na egzamin poprawkowy rodzice (opiekunowie) otrzymują w formie pisemnej wraz z odpowiedzią dyrektora szkoły, o której mowa w § 41 pkt 3.
§ 43
1.Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu – w ostatnim tygodniu ferii zimowych.
§ 44
1.Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły.
2.W skład komisji wchodzą:
3.W czasie egzaminu mogą być obecni w charakterze obserwatorów rodzice (opiekunowie) ucznia.
§ 45
1.Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający:
2.Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
§ 46
1.Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.
§ 47
1.Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę, z zastrzeżeniem §48.
§ 48
1.Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego, promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.
§ 49
1. Uczeń kończy szkołę podstawową, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych (z zastrzeżeniem § 13 ust. 7), uzyskał oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych wyższe od oceny niedostatecznej (z zastrzeżeniem ust. 2 oraz § 15 ust 5 i 6) oraz przystąpił do sprawdzianu zewnętrznego.
2. O ukończeniu szkoły przez ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia na zakończenie klasy programowo najwyższej rada pedagogiczna, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).
Postanowienia końcowe
§ 50
1. Uczeń kończy szkołę podstawową z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz bardzo dobrą lub wzorową ocenę zachowania.
Ewaluacja systemu
Wewnątrzszkolna ewaluacja osiągnięć szkolnych to proces mający na celu takie przemyślane, planowe działanie szkoły, podczas którego nie tylko opracowany zostanie model sprawdzania i oceny owych osiągnięć, ale także wypracowane będą procedury przekazywania informacji wartościujących.
Sposoby ewaluacji:
Zakłada się, że na podstawie powyższych dokonań ewaluacyjnych możliwe będzie sprecyzowanie właściwych wniosków mających na celu doskonalenie wewnątrzszkolnego systemu oceniania i wprowadzanie takich zmian, które korzystnie wpływałyby na wychowanków i ich rozwój intelektualny.