Dzień ten obchodzony jest już po raz dwunasty. Pomysł na ustanowienie takiego dnia powstał z inicjatywy szwajcarskiej Fundacji "Światowy Szczyt Kobiet" (ang. Women's World Summit Foundation, WWSF). Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje dotyczące praw dziecka do rządów swoich krajów. Polską organizacją w koalicji jest Fundacja Dzieci Niczyje (FDN).
Rzecznik Praw Dziecka rozpoczął realizację kampanii „Reaguj masz prawo”. Jej głównym celem jest uświadamianie osobom dorosłym, że nie mogą wykazywać się bierną postawą w chwili gdy są świadkami krzywdzenia dzieci. Niejednokrotnie od ich odpowiedniej reakcji może bowiem zależeć czy uda się uchronić dzieci przed tragedią. Bezpośrednim impulsem do podjęcia działań w tym obszarze były niezwykle alarmujące wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego przez prof. dr hab. Ewy Jarosz w 2013 roku z których wynika, że wśród Polaków nadal utrzymuje się wysoki poziom akceptacji dla przemocy wobec dzieci. Na podstawie analizy zebranych danych można stwierdzić, że ponad 60% obywateli aprobuje łagodne postaci przemocy fizycznej (klapsy). Ponadto, jak wynika z przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka badań TNS OBOP w 2012 roku, jedna trzecia badanych uważa, iż nie powinni się wtrącać w to, jak rodzice postępują z dziećmi i w sytuacje stosowania kar fizycznych. Najczęściej powodem braku ich reakcji jest niechęć do wtrącania się w sprawy innych (29%). Niemal połowa respondentów (47%) nie zareagowałoby uznając zasady nietykalności rodziny lub nie czując się "uprawnionymi" do tego. Kampania „Reaguj masz prawo” ma przekonać Polaków do zmiany swojego nastawienia i przekonań w takich sytuacjach. W ramach kampanii uruchomiono portal internetowy www.jakreagowac.pl. Osoby, które mają dylematy jak reagować w konkretnym przypadku oraz jak wychowywać dzieci bez przemocy znajdą na nim specjalnie przygotowane materiały z poradami i skryptami.
PODSTAWA PRAWNA:
CEL PROCEDURY
Procedura ma na celu ochronę zdrowia i życia wszystkich pracowników oraz podopiecznych, ich rodziców i prawnych opiekunów , zapobieganie rozprzestrzenieniu się koronawirusa (SARS-CoV-2) w szkole oraz określenie obowiązków i zadań nauczycieli, personelu szkoły w sytuacji wystąpienia zachorowania lub jego podejrzenia.
ZAKRES PROCEDURY:
Proceduray dotyczy sprawowania nadzoru nad dziećmi oraz rozprzestrzenieniu się koronawirusa (SARS-CoV-2) na terenie szkoły.
UCZESTNICY POSTĘPOWANIA – ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI:
Dyrektor:
Rodzice (opiekunowie prawni):
-1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
-dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
-dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
-opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
Nauczyciele:
Personel obsługowy:
Sposób prezentacji procedur:
Tryb dokonywania zmian w procedurze:
I PRZYGOTOWANIE BUDYNKU I TERENU SZKOŁY DO PONOWNEGO OTWARCIA
2. Stosowanie indywidualnych środków ochrony osobistej przez szkoły:
3. Przygotowanie pomieszczeń:
w których uczniowie będą przebywać podczas przerw międzylekcyjnych, czy przed lekcjami.
II ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY
III ZASADY WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI
IV ORGANIZACJA PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZEJ W SZKOLE
V KORZYSTANIE Z SZATNI
1. Podczas przebywania w szatni uczniowie są zobowiązani zakrywać usta i nos.
2. Uczniowie w szatni przebywają tylko i wyłącznie w celu pozostawienia odzieży wierzchniej i obuwia. Po dokonaniu tych czynności niezwłocznie opuszczają szatnię i zdejmują maseczkę.
3. Przebywając w szatni uczniowie powinni utrzymywać dystans społeczny – wynoszący co najmniej 1,5 metra .
4. Uczniowie nie dotykają rzeczy innych uczniów pozostawionych w szatni.
VI ŻYWIENIE
1. Szkoła zapewnia uczniom korzystającym z zajęć dydaktyczno-wychowawczych możliwość spożycia ciepłej herbaty w czasie ich pobytu na terenie placówki.
2. Herbata przygotowywana jest na terenie szkoły przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.
3.Uczniowie korzystają podczas posiłku (przyniesionego z domu – kanapki) z naczyń jednorazowych. Po ich wykorzystaniu naczynia wyrzucane są do kosza na śmieci.
4. Uczniowie spożywają posiłki w salach lekcyjnych oraz w pomieszczeniu do tego przeznaczonym, przy czym w tym samym momencie mogą przebywać jedna/dwie grupy przy zachowaniu bezpiecznego dystansu między grupami , a po wyjściu każdej grupy wyznaczony pracownik/pracownicy dezynfekują powierzchnię stołów oraz krzesła (poręcze, oparcia, siedziska), przy których spożywane były posiłki.
5. Herbatę dzieciom podają nauczyciele, opiekujący się daną grupą.
6. Zaleca się usuniecie dodatków (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio przez obsługę. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki.
VII ORGANIZACJA PRACY PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI I OBSŁUGI
VIII POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA COVID-19
1. W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk ( oraz przed wejściem do pomieszczenia).
2. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka, które wskazują na chorobę zakaźną (w przypadku COVID-19 takich jak kaszel, gorączka, duszności), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.
3. Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
4. Dyrektor kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem / rodzicami / opiekunem / opiekunami dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.
5. W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
6. Wskazany przez dyrektora pracownik (sekretarka, wychowawca) kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.
7. Nauczyciel opiekujący się grupą, jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – biurek, krzeseł).
8. Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
9. Rodzice izolowanego ucznia odbierają ucznia ze szkoły przy głównych drzwiach wejściowych do budynku placówki.
10. W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia.
11. Dyrektor lub osoba wyznaczona wstrzymuje przyjmowanie do szkoły kolejnych dzieci do czasu wymycia i dezynfekcji obszaru, w którym przebywał i poruszał się pracownik.
12. Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną (numer znajduje się na tablicy ogłoszeń na parterze szkoły w głównym holu) i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcji i poleceń przez nią wydawanych.
13. Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.
14. Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.
15. Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
16. Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.
17. Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.
18. W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.
* Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/
IX PRZEPISY KOŃCOWE
1. Wszystkie zasady zapewnienia bezpieczeństwa w szkole przedstawione w niniejszej procedurze obowiązują każdego ucznia oraz pracownika, niezależnie od formy zajęć w których uczestniczy (opiekuńcze, konsultacje, rewalidacyjne itd.) lub zadań, które wykonuje.
W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego i planowaniem przez rodziców zakupem wyposażenia i przyborów szkolnych, a w tym tornistrów Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce przedstawia zalecenia dotyczące właściwego wyboru tornistra/plecaka szkolnego, a także wskazania jak prawidłowo zapakować i kontrolować jego właściwe użytkowanie:
Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa. Na przekroczenie wagi tornistrów/plecaków uczniów mają wpływ przede wszystkim czynniki takie jak:
Aby zapobiegać dysfunkcji układu ruchu, oprócz prawidłowo dobranego, spakowanego i użytkowanego tornistra należy uczniom zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej, a także właściwe stanowisko pracy, zarówno w szkole jak i w domu, oraz wyrobić właściwe nawyki ruchowe ( zachowanie symetrii ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych i statycznych tj. oglądanie telewizji lub odrabianie lekcji ).
W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka.
W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce - w pozycji siedzącej - dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6-9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebę ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.
18 maja 2020 r. mija 100 rocznica urodzin wielkiego Polaka - Jana Pawła II. Biblioteka szkolna przygotowała z tej okazji wystawę pt.: "Pamiętamy". Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do korzystania z portalu JPIIonline.pl, na którym można znaleźć dokumenty archiwalne, materiały audiowizualne i teksty związane z naszym papieżem. Projekt jest realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II.
I.Podstawa prawna
II. Cel procedury
III. Przedmiot procedury
Przedmiotem niniejszej procedury jest określenie :
IV. Zakres procedury
Zakres stosowania dotyczy wszystkich pracowników szkoły, przedszkola, a także rodziców/opiekunów prawnych uczniów/ dzieci placówki.
§1
Organizacja opieki dla dzieci w przedszkolu/ oddziale przedszkolnym:
§2
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
§3
Gastronomia
§4
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu podmiotu
W naszej szkole od września 2019 r. działa Klub Młodego Odkrywcy. Opiekunem klubu i koordynatorem współpracy z Centrum Nauki Kopernik jest p. Ewelina Samul. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godzinach 13.30-14.25.
Czym jest Klub Młodego Odkrywcy?
W Klubie Młodego Odkrywcy młodzież wspólnie eksperymentuje pod okiem opiekuna, zdobywając samodzielnie wiedzę. W całej Polsce i za granicą działa ponad 700 klubów. Centrum Nauki Kopernik – koordynator programu – wzmacnia ich rozwój przy wsparciu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Podczas spotkań Klubu Młodego Odkrywcy najważniejsze jest osobiste zaangażowanie: klubowicze sami poszukują interesujących ich tematów i zamiast zaglądać do podręcznika, zdobywają odpowiedzi poprzez eksperymentowanie. Kluczowa jest metoda badawcza, która rozwija wiele kompetencji i zdolności jednocześnie, pozwala na przekraczanie szkolnych granic między przedmiotami i pokazuje, że popełnianie błędów jest o tyle cenne, że uczy rozwiązywać problemy.
W pierwszym tygodniu ferii w naszej szkole odbyły się zajęcia języka angielskiego zatytułowane „Z ANGIELSKIM ZA PAN BRAT”, które prowadziła p. Milena Ogonowska, nauczyciel języka angielskiego. Pomimo długo oczekiwanych ferii zimowych i błogiego lenistwa wśród uczniów naszej szkoły znaleźli się chętni aby uczestniczyć w takich warsztatach. W zajęciach wzięły udział przedszkolaki z grupy „0” oraz uczniowie klas II-VI.
Dla uczestników przewidziano liczne atrakcje w postaci różnorodnych gier i zabaw językowych. Celem tychże zajęć było utrwalenie słownictwa oraz kształtowanie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Zaproponowane gry stwarzały świetne warunki do nauki, ponieważ wprowadzały relaksującą atmosferę i śmiech, a uczniowie mogli w sposób bezstresowy wykorzystywać i ulepszać swoje umiejętności językowe. Ponadto uczniowie współpracowali w grupie, co sprzyjało budowaniu pozytywnych relacji społecznych.
7 lutego 2020 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej. W przeglądzie wzięło udział 13 uczestników. Organizatorem konkursu była p. Milena Ogonowska. Uczniowie wykonywali utwory o tematyce bożonarodzeniowej. Były to utwory świąteczne. Wśród nich znalazły się, między innymi, znane piosenki:, np. „Jingle Bells”, „We wish you a Merry Christmas”, „Last Christmas” i inne.
Występy młodych artystów oceniało jury w składzie:
- p. Małgorzata Cichocka, dyrektor szkoły
- p. Agnieszka Stepnowska, nauczyciel muzyki
- p. Ewa Janiszewska, nauczyciel języka angielskiego
Jurorzy oceniali interpretację utworów, wykonanie, poprawność muzyczną i językową oraz ogólne wrażenie artystyczne.
Młodzi wykonawcy prezentowali się świetnie na scenie. Nie zawiodła również znakomita publiczność czyli uczniowie naszej szkoły, którzy dopingowali swoich kolegów i koleżanki z klasy.
Jury po skończonych obradach postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników. Wszystkim wykonawcom wręczono dyplomy oraz nagrody. Ponadto jury wyróżniło Kingę Romanik, która wykonała utwór „Last Christams”.
Fundatorami Nagród była Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Dzbeninie
21.01.2020 r. w naszej szkole gościliśmy szczególnych Gości - Babcie i Dziadków.
Boże Narodzenie to czas magiczny
na, który długo czekają nie tylko dzieci, ale również dorośli. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez uczniów i przedszkolaków Jasełka, które zostały wystawione 19 grudnia 2019 r.Szkole Podstawowej w Dzbeninie. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie.
Wszystko to pomogło nam, choć na chwilę, przenieść się do tak odległych czasów i uczestniczyć w historii narodzin naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa, a magiczna moc wigilijnego wieczoru niech przyniesie wszystkim spokój i radość.
W dniach 21.12 – 2.12.2019 roku w naszej szkole została zorganizowana zbiórka żywności dla Rodaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Społeczność szkolna zebrała ponad 20 kg produktów żywnościowych, uczniowie wykonali także własnoręcznie kartki z życzeniami świątecznymi, które trafią do naszych Rodaków wraz z paczkami. Wszystkim, którzy wsparli tę akcję składamy serdeczne podziękowania za okazaną życzliwość i zaangażowanie w zbiórkę. Dzięki Wam zebraliśmy dużo produktów spożywczych, które zostaną przekazane Kresowianom.
Nasza szkoła uczestniczy w programie mającym na celu zapewnienie dzieciom klas I-V warzyw, owoców, mleka i produktów mlecznych w szkole.
Ekipa Chrumasa gotuje (filmy)
12 listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznych pod hasłem: „Wolność kocham i rozumiem....”. Uroczystość ta stała się już tradycją naszej szkoły, po raz kolejny bowiem zgromadziła rodziców, uczniów i zaproszonych gości, by ogrzać serca zebranych melodiami, które wlewały się też w serca naszych przodków. Spotkanie zapoczątkowało uroczyste odśpiewanie a capella hymnu narodowego oraz pieśni - „Rota”
i „Marsz Pierwszej Brygady” w ramach konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Następnie odbyło się krótkie przedstawienie, po którym nastąpiła prezentacja utworów patriotycznych w wykonaniu uczniów naszej szkoły i zaproszonych gości. Od wieków wspólne śpiewanie pozwalało odnajdywać Polakom poczucie swojej tożsamości, więzi i własnej kultury, nie dającej się przekreślić długimi latami niewoli, a sama pieśń była zwierciadlanym odbiciem nastrojów narodowych, pocieszycielką w upadkach, a przede wszystkim jednym z głównych czynników przetrwania narodu. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej niezwykłej lekcji historii, którą uczciliśmy 101 lat wolności naszej Ojczyzny.
Junior Media to projekt Polska Press, w którym pod patronatem "Tygodnika Ostrołęckiego" dzieci ze szkół uczą się profesjonalnego dziennikarstwa. Podczas pracy na makietach warsztatowych uczniowie z Dzbenina uczyli się zamieszczania tekstów i zdjęć, zobaczyły jak właściwie kadrować i dobierać rozmiar czcionki, aby prawidłowo stworzyć układ całej gazetki. Każdy tworzył swoja własną stronę i podpisywał się jako jej autor.
Podczas pracy dzieciaki korzystały z darmowych baz zdjęć, ponieważ już na poprzednich zajęciach dowiedziały się że nie wolno kopiować z Internetu cudzych fotografii i treści.
Oprócz frajdy podczas tworzenia gazetki nie zabrakło również rozmowy o pasjach i zainteresowaniach. Na kolejnych warsztatach, które już niebawem, bo w połowie listopada, dzieciaki stworzą pierwszą gazetkę z własnych tekstów i zdjęć, na podstawie zainteresowań.Napiszą zatem o książkach, muzyce, ulubionych filmach i serialach a także o kosmetyce i … charakteryzacji. Już nie możemy się doczekać aby zobaczyć zdjęcia.
Skład młodej redakcji:
Opiekę nad młodą redakcją sprawuje dyrektor Małgorzata Cichocka.
Cieszymy się bardzo, że coraz więcej dzieciaków ma frajdę i tak fajnie pracują w młodych redakcjach.Serdecznie zapraszamy inne szkoły już od listopada. Może warto pisać o swoich pasjach an łamach gazetki szkolnej? Nauczymy Was jak to robić, a narzędzia, które dostaniecie sprawią, że dziennikarstwo może stanie się kierunkiem na Waszą przyszłość?
18.10.2019 r. Przedszkolaki z Dzbenina obchodziły swoje święto. Już od rana panowała w grupie wesoła atmosfera. Dzieci z ciekawością poszukiwały ,,ukrytego skarbu'', który zostawił dla nich Miś Uszatek. Z wielką radością podejmowały zabawy integracyjne z rówieśnikami. Na tą uroczystość przybyli rodzice, którzy wspólnie z przedszkolakami wykonywali ,,Owocowe szaszłyki''. Z wizytą przybyła też Pani Jesień z koszem smakowitych owoców. Na zakończenie, dzieci, rodzice i zaproszeni goście zasiedli do słodkiego poczęstunku. Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania, każdy przedszkolak otrzymał upominek. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu pozytywnych wrażeń i na długo zostanie w ich pamięci.
11.10.2019roku w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego oraz z Koła Dziennikarskiego przygotowali przedstawienie by podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły za codzienny trud włożony w ich pracę. Piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło z ich ust w kierunku pedagogów. Na zakończenie uroczystości wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali ordery wykonane przez dzieci.
Następnie pani dyrektor Małgorzata Cichocka wręczyła nagrody za ciężką i rzetelną pracę oraz podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie. Życzyła też wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.