Menu

  • Prawidłowy tornister

    W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego i planowaniem przez rodziców zakupem wyposażenia i przyborów szkolnych, a w tym tornistrów Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce przedstawia zalecenia dotyczące właściwego wyboru tornistra/plecaka szkolnego, a także wskazania jak prawidłowo zapakować i kontrolować jego właściwe użytkowanie:

    •  waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia,
    •  powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
    •  jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie,
    •  cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
    •  tornister powinien mieć równe, szerokie szelki,
    •  długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców
    •  zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
    •  tornister należy nosić na obu ramionach,
    •  konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy,
    •  wskazane jest podjęcie przez rodziców współpracy ze szkołą w celu zorganizowania na terenie szkoły miejsc, w którym uczniowie będą mogli pozostawić część przyborów lub podręczników szkolnych.

     Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa. Na przekroczenie wagi tornistrów/plecaków uczniów mają wpływ przede wszystkim czynniki takie jak:

    • obciążenie podręcznikami i zeszytami z przedmiotów, które nie były ujęte w programie nauczania w danym dniu,
    • noszenie dodatkowych słowników i książek,
    • noszenie przedmiotów nie związanych bezpośrednio z programem nauczania, takich jak: pamiętniki, albumy, zabawki, butelki z napojami,
    • rodzaj materiału, z jakiego został wykonany tornister lub plecak (waga pustego tornistra waha się od 0,5 do 2 kg)
    • niewystarczający nadzór opiekunów (rodziców, nauczycieli) nad zawartością tornistrów,
    • niewykorzystywana przez uczniów szafki przeznaczone do pozostawienia części podręczników i przyborów w szkolnych.

     Aby zapobiegać dysfunkcji układu ruchu, oprócz prawidłowo dobranego, spakowanego i użytkowanego tornistra należy uczniom zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej, a także właściwe stanowisko pracy, zarówno w szkole jak i w domu, oraz wyrobić właściwe nawyki ruchowe ( zachowanie symetrii ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych i statycznych tj. oglądanie telewizji lub odrabianie lekcji ).

    W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka.

    W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce - w pozycji siedzącej - dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6-9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebę ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.

  • E-dzień dziecka

  • 100 rocznica urodzin Jana Pawła II

    18 maja 2020 r. mija 100 rocznica urodzin wielkiego Polaka - Jana Pawła II. Biblioteka szkolna przygotowała z tej okazji wystawę  pt.: "Pamiętamy". Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do korzystania z portalu JPIIonline.pl, na którym  można znaleźć dokumenty archiwalne, materiały audiowizualne i teksty związane z naszym papieżem. Projekt jest realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

  • Procedura postępowania na wypadek wystąpienia choroby zakaźnej w szkole/ przedszkolu na terenie Gminy Rzekuń

     

    I.Podstawa prawna

     

    • Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),
    • Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( Dz.U. z 2018 r. poz. 1490),
    • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.)
    • Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
      w razie choroby lub macierzyństwa (Dz.U. 2019, poz. 645 ze zm.)
    • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu  z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.
      z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),
    • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 ze zm.)
    • Statut placówki.

     

    II. Cel procedury

     

    1. Celem niniejszej procedury jest ustalenie zasad postępowania z dziećmi/uczniami potencjalnie chorymi oraz postępowania w szkole w taki sposób , aby zdrowe dzieci nie były narażone na niebezpieczeństwo zarażenia się od dziecka chorego, lub ustalenie działań, które zminimalizują to ryzyko.
    2. Niniejsza procedura jest wytyczną do postępowania, jednak wszelkie działania są kwestią zdrowego rozsądku , rozmów i współpracy z rodzicami / opiekunami prawnymi.

     

              III. Przedmiot procedury

     

    Przedmiotem niniejszej procedury jest określenie :

    • zasad postępowania z dzieckiem chorym,
    • objawów chorób.

     

              IV. Zakres procedury

     

    Zakres stosowania dotyczy wszystkich pracowników  szkoły, przedszkola, a także rodziców/opiekunów prawnych uczniów/ dzieci placówki.

                                                                                   

    §1

    Organizacja opieki dla dzieci w przedszkolu/ oddziale przedszkolnym:

    1. Jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali (zalecenia dotyczące spożywania posiłków poniżej).
    2. Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
    3. W grupie może przebywać do 12 dzieci. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2.
    4. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna*.
    5. Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higieniczno-sanitarnych — np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.
    6. W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (kulki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować podobnie jak zabawki z których korzystają dzieci.
    7. Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
    8.  Należy wietrzyć sale przed zajęciami, co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
    9. Należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny przyjmowania grup do szkoły/przedszkola, różne godziny zabawy na dworze).
    10. Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.
    11. Personel pomocniczy oraz kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
    12. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z podmiotu mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
    13. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej podmiotu,
      z zachowaniem zasady-1 rodzic z dzieckiem na 15 m2.
    14. Do podmiotu może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną - obligatoryjny pomiar temperatury ciała przed wejściem
      na salę.
    15. Dzieci do podmiotu są przyprowadzane/ odbierane przez osoby upoważnione i zdrowe.
    16. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do podmiotu.
    17. Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum,
      z zachowaniem wszelkich środków ostrożności z wykorzystaniem osłon ust i nosa, rękawiczek jednorazowych, dezynfekcji rąk.
    18. Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka.
    19. Rekomenduje się zakup termometru bezdotykowego  (minimum 1 termometr na placówkę).
    20. Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka.
    21. Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować
      je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum
      2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z podmiotu.
    22. Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu na terenie podmiotu, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości, zmianowości grup.
    23. Sprzęt na placu zabaw lub boisku powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
    24. Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren podmiotu (np. spacer do parku).
    25. Należy przeszkolić pracowników w zakresie umiejętności stosowania zasad minimalizacji narażenia na niebezpieczeństwo dzieci na zachorowania bądź przenoszenia zarażenia.

     

    §2

    Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

    1. W wejściu do budynku należy utworzyć śluzę bezpieczeństwa z możliwością skorzystania
      z płynu dezynfekującego do rąk i ubioru.
    2. W bezpośredniej odległości zamieścić informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do podmiotu. (za uzupełnienie płynu odpowiedzialny jest wyznaczony pracownik)
    3. Należy dopilnować, aby rodzice/opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu, zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos. (Rodzice zaopatrują się w rękawiczki
      i maseczki we własnym zakresie)
    4. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do podmiotu, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza,
      po skorzystaniu z toalety.
    5. Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach
      i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników*- przy dezynfekcji włączników należy zachować szczególną ostrożność ze względu na wystąpienie ryzyka porażenia prądem. Wszystkie wyłączniki są bezwzględnie oklejone folią stanowiąca zabezpieczenie.
    6. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących
      się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
    7. Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy powinni być zaopatrzeni
      w indywidualne środki ochrony osobistej — jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji).
    8. Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje ich dezynfekowania.
    9. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.

     

    §3

    Gastronomia

    1. Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić korzystanie z innych dystrybutorów przez dzieci pod nadzorem opiekuna; zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS.
    2. Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w instytucji, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni
      i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia
      i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
    3. Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce
      z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60°C lub je wyparzać.
    4. Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych.

     

    §4

                             Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu podmiotu

    1. Do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
    2. Nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
    3. Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
    4.  Pracownicy/obsługa podmiotu powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu
      i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować,
      że mogą być zakażeni koronawirusem.
    5. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pi lub https://www.gov.pl/web/koronawirust a także obowiązujących przepisów prawa.
    6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
    7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
    8. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
    9. Zaleca się przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów, w tym do stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
    10. Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie
      w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pi odnoszących się do osób, które miały kontakt
      z zakażonym.
    11. Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
  • Jak skutecznie się uczyć w domu.

  • Klub Młodego Odkrywcy

    Klub Młodego Odkrywcy

    W naszej szkole od września 2019 r. działa Klub Młodego Odkrywcy.  Opiekunem klubu i koordynatorem współpracy z Centrum Nauki Kopernik jest p. Ewelina Samul. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godzinach 13.30-14.25.

    Czym jest Klub Młodego Odkrywcy?  

    W Klubie Młodego Odkrywcy młodzież wspólnie eksperymentuje pod okiem opiekuna, zdobywając samodzielnie wiedzę. W całej Polsce i za granicą działa ponad 700 klubów. Centrum Nauki Kopernik – koordynator programu – wzmacnia ich rozwój przy wsparciu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

    Podczas spotkań Klubu Młodego Odkrywcy najważniejsze jest osobiste zaangażowanie: klubowicze sami poszukują interesujących ich tematów i zamiast zaglądać do podręcznika, zdobywają odpowiedzi poprzez eksperymentowanie. Kluczowa jest metoda badawcza, która rozwija wiele kompetencji i zdolności jednocześnie, pozwala na przekraczanie szkolnych granic między przedmiotami i pokazuje, że popełnianie błędów jest o tyle cenne, że uczy rozwiązywać problemy.

  • "Z angielskim za pan brat"

    "Z angielskim za pan brat"

    W pierwszym tygodniu ferii w naszej szkole odbyły się zajęcia języka angielskiego zatytułowane „Z ANGIELSKIM ZA PAN BRAT”, które prowadziła p. Milena Ogonowska, nauczyciel języka angielskiego. Pomimo długo oczekiwanych ferii zimowych i błogiego lenistwa wśród uczniów naszej szkoły znaleźli się chętni aby uczestniczyć w takich warsztatach. W zajęciach wzięły udział przedszkolaki z grupy „0” oraz uczniowie klas II-VI.

                Dla uczestników przewidziano liczne atrakcje w postaci różnorodnych gier i zabaw językowych. Celem tychże zajęć było utrwalenie słownictwa oraz kształtowanie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Zaproponowane gry stwarzały świetne warunki do nauki, ponieważ wprowadzały relaksującą atmosferę i śmiech, a uczniowie mogli w sposób bezstresowy wykorzystywać i ulepszać swoje umiejętności językowe. Ponadto uczniowie współpracowali w grupie, co sprzyjało budowaniu pozytywnych relacji społecznych.

  • Dyskoteka choinkowa

  • Konkurs piosenki angielskiej

    Konkurs piosenki angielskiej

    7 lutego 2020 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej. W przeglądzie wzięło udział 13 uczestników. Organizatorem konkursu była p. Milena Ogonowska. Uczniowie wykonywali utwory o tematyce bożonarodzeniowej. Były to utwory świąteczne. Wśród nich znalazły się, między innymi, znane piosenki:, np. „Jingle Bells”, „We wish you a Merry Christmas”, „Last Christmas” i inne.    

    Występy młodych artystów oceniało jury w składzie:

    - p. Małgorzata Cichocka, dyrektor szkoły

    - p. Agnieszka Stepnowska, nauczyciel muzyki

    - p. Ewa Janiszewska, nauczyciel języka angielskiego

    Jurorzy oceniali interpretację utworów, wykonanie, poprawność muzyczną i językową oraz ogólne wrażenie artystyczne.

    Młodzi wykonawcy prezentowali się świetnie na scenie. Nie zawiodła również znakomita publiczność czyli uczniowie naszej szkoły, którzy dopingowali swoich kolegów i koleżanki           z klasy.

    Jury po skończonych obradach postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników. Wszystkim wykonawcom wręczono dyplomy oraz nagrody. Ponadto jury wyróżniło Kingę Romanik, która wykonała utwór „Last Christams”.

    Fundatorami Nagród była Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Dzbeninie

  • Dzień Babci i Dziadka

    Dzień Babci i Dziadka

    21.01.2020 r. w naszej szkole gościliśmy szczególnych Gości - Babcie i Dziadków.

  • Wigilia szkolna

    Wigilia szkolna

    Boże Narodzenie to czas magiczny

    na, który długo czekają nie tylko dzieci, ale również dorośli. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez uczniów i przedszkolaków Jasełka, które zostały wystawione 19 grudnia 2019 r.Szkole Podstawowej w Dzbeninie. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie.

    Wszystko to pomogło nam, choć na chwilę, przenieść się do tak odległych czasów i uczestniczyć w historii narodzin naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa, a magiczna moc wigilijnego wieczoru  niech przyniesie wszystkim spokój i radość. 

  • Pomagamy

    Pomagamy

    W dniach 21.12 – 2.12.2019 roku w naszej szkole została zorganizowana zbiórka żywności dla Rodaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Społeczność szkolna zebrała ponad 20 kg produktów żywnościowych,  uczniowie wykonali także własnoręcznie kartki z życzeniami świątecznymi, które trafią do naszych Rodaków wraz z paczkami. Wszystkim, którzy wsparli tę akcję składamy serdeczne podziękowania za okazaną życzliwość i zaangażowanie w zbiórkę. Dzięki Wam zebraliśmy dużo produktów spożywczych, które zostaną przekazane Kresowianom.

  • Program dla szkół

    Nasza szkoła uczestniczy w programie mającym na celu zapewnienie dzieciom klas I-V warzyw, owoców, mleka i produktów mlecznych w szkole.

    Ekipa Chrumasa gotuje (filmy)

  • Święto Niepodległości

    12 listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznych pod hasłem: „Wolność kocham i rozumiem....”. Uroczystość ta stała się już tradycją naszej szkoły, po raz kolejny bowiem zgromadziła rodziców, uczniów i zaproszonych gości, by ogrzać serca zebranych melodiami, które wlewały się też w serca naszych przodków. Spotkanie zapoczątkowało uroczyste odśpiewanie a capella hymnu narodowego oraz pieśni - „Rota”
    i „Marsz Pierwszej Brygady” w ramach konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Następnie odbyło się krótkie przedstawienie, po którym nastąpiła prezentacja utworów patriotycznych w wykonaniu uczniów naszej szkoły i zaproszonych gości. Od wieków  wspólne śpiewanie pozwalało odnajdywać Polakom poczucie swojej tożsamości, więzi i własnej kultury, nie dającej się przekreślić długimi latami niewoli, a sama pieśń była zwierciadlanym odbiciem nastrojów narodowych, pocieszycielką w upadkach, a przede wszystkim jednym z głównych czynników przetrwania narodu.  Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej niezwykłej lekcji historii, którą uczciliśmy 101 lat wolności naszej Ojczyzny.

  • Pasowanie na ucznia

  • Koło dziennikarskie

    Junior Media to projekt Polska Press, w którym pod patronatem "Tygodnika Ostrołęckiego" dzieci ze szkół uczą się profesjonalnego dziennikarstwa. Podczas pracy na makietach warsztatowych uczniowie z Dzbenina uczyli się zamieszczania tekstów i zdjęć, zobaczyły jak właściwie kadrować i dobierać rozmiar czcionki, aby prawidłowo stworzyć układ całej gazetki. Każdy tworzył swoja własną stronę i podpisywał się jako jej autor.

    Podczas pracy dzieciaki korzystały z darmowych baz zdjęć, ponieważ już na poprzednich zajęciach dowiedziały się że nie wolno kopiować z Internetu cudzych fotografii i treści.

    Oprócz frajdy podczas tworzenia gazetki nie zabrakło również rozmowy o pasjach i zainteresowaniach. Na kolejnych warsztatach, które już niebawem, bo w połowie listopada, dzieciaki stworzą pierwszą gazetkę z własnych tekstów i zdjęć, na podstawie zainteresowań.Napiszą zatem o książkach, muzyce, ulubionych filmach i serialach a także o kosmetyce i … charakteryzacji. Już nie możemy się doczekać aby zobaczyć zdjęcia.

    Skład młodej redakcji:

    • Agata Dudek
    • Małgorzata Gąsiorowska
    • Alicja Kanclerz
    • Karolina Kulas
    • Patrycja Mierzejewska
    • Klaudia Skorupka
    • Paulina Szarwacka
    • Cezary Rogoziński
    • Julia Wilczyńska
    • Mateusz Wołosiewicz
    • Patrycja Zalewska
    • Wiktoria Grzybowska

    Opiekę nad młodą redakcją sprawuje dyrektor Małgorzata Cichocka.

    Cieszymy się bardzo, że coraz więcej dzieciaków ma frajdę i tak fajnie pracują w młodych redakcjach.Serdecznie zapraszamy inne szkoły już od listopada. Może warto pisać o swoich pasjach an łamach gazetki szkolnej? Nauczymy Was jak to robić, a narzędzia, które dostaniecie sprawią, że dziennikarstwo może stanie się kierunkiem na Waszą przyszłość?

    Zobacz galerię(12 zdjęć)

  • Dzień Przedszkolaka

    18.10.2019 r. Przedszkolaki z Dzbenina obchodziły swoje święto. Już od rana panowała w grupie wesoła atmosfera. Dzieci z ciekawością poszukiwały ,,ukrytego skarbu'', który zostawił dla nich Miś Uszatek. Z wielką radością podejmowały zabawy integracyjne z rówieśnikami. Na tą uroczystość przybyli rodzice, którzy wspólnie z przedszkolakami wykonywali ,,Owocowe szaszłyki''. Z wizytą przybyła też Pani Jesień z koszem smakowitych owoców. Na zakończenie, dzieci, rodzice i zaproszeni goście zasiedli do słodkiego poczęstunku. Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania, każdy przedszkolak otrzymał upominek. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu pozytywnych wrażeń i na długo zostanie w ich pamięci.

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej

    11.10.2019roku w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego oraz z Koła Dziennikarskiego przygotowali przedstawienie by podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły za codzienny trud włożony w ich pracę. Piosenką i słowem  uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło z ich ust w kierunku pedagogów. Na zakończenie uroczystości wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali ordery wykonane przez dzieci.

    Następnie pani dyrektor Małgorzata Cichocka wręczyła nagrody za ciężką i rzetelną  pracę oraz podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie. Życzyła też wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

  • Narodowe Czytanie

    Narodowe Czytanie

    6 września w piątek w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie 2019 r. Podczas tegorocznej akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

    Uroczystość zainaugurowała Pani Dyrektor, która po ciepłych słowach przywitania w kierunku przybyłych gości, uświadomiła zebranym jaką wagę ma dziś popularyzacja czytelnictwa, oraz fakt spotkania, które ma również jednoczyć naszą społeczność szkolną ze społecznością lokalną i zespalać wokół wspólnych celów i wartości. Była to pierwsza edycja w Szkole Podstawowej im. Mieczysława Czychowskiego w Dzbeninie. Nauczyciel języka polskiego Dorota Kołakowska, zaproponowała z listy nowel ogłoszonej przez parę prezydencką „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej. Uczniowie mogli wysłuchać słów wstępu Pary Prezydenckiej uzasadniających tegoroczny wybór utworów: osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie i idei przyświecającej temu świętu. Fragmenty „Dobrej Pani” czytała Dyrektor Małgorzata Cichocka, Kierownik Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego  Delegatury w Ostrołęce - Marcin Grabowski, Inspektor ds. Oświaty Gminy Rzekuń Waldemar Skurzyński, przedstawiciele Rady rodziców – Dominika Rogozińska i Monika Wołosiewicz, z grona pedagogicznego - Justyna Sokołowska.

         Społeczność uczniowska z dużym zrozumieniem i skupieniem przyjęła tę niełatwą twórczość, a słowa Prezydenta „… w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii…” będą dla nich wskazówką i pozostaną na dłużej  w ich pamięci.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego

    2 września w Szkole Podstawowej w Dzbeninie społeczność uczniowska przywitała nowy rok szkolny 2019/2020. Była to niezwykła uroczystość ze względu na 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji w ramach akcji „Przerwany marsz” gościliśmy seniorów, mieszkańców okolicznych miejscowości. Z wyrazami głębokiego szacunku symbolicznie dokończyliśmy przerwany przez wybuch II wojny światowej, marsz ówczesnej młodzieży. Po odśpiewaniu hymnu i symbolicznym wysłuchaniu syreny obwieszczającej działania wojenne, głos zabrała dyrektor szkoły p. Małgorzata Cichocka. Serdecznie przywitała wszystkich przybyłych gości oraz uczniów – w szczególności tych, którzy po raz pierwszy rozpoczęli przygodę ze szkołą. Po części oficjalnej odbyła się inscenizacja przygotowana przez klasę VI pod kierunkiem p. Eweliny Samul.

Galeria zdjęć