Plan daltoński

Plan daltoński w szkole w Dzbeninie

Współczesna rzeczywistość odznacza się bardzo dużą zmiennością realiów społecznych, politycznych, kulturowych. Do tej światowej dynamiki musi dostosować się  szkoła, która w świetle owych przemian wydaje się być nieco kostyczna.  By wykształcić mądrych, inteligentnych i przede wszystkim samodzielnych i aktywnych młodych ludzi powinna ona poszukiwać innowacyjnych sposobów pracy. Wyzwanie takie podjęła Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Czychowskiego w Dzbeninie. W grudniu 2013 roku nasza placówka rozpoczęła starania o uzyskanie certyfikatu szkoły działającej w myśl pedagogiki daltońskiej, która jest odpowiedzią na owo wezwanie współczesności i  stanowi drogę ku nowoczesnej edukacji. Proces certyfikacji trwa dwa lata. By go zakończyć i uzyskać nazwę szkoły daltońskiej pedagodzy przechodzą szereg szkoleń prowadzonych przez konsultantów Polskiego Stowarzyszenia Dalton, podczas których  zgłębiają tajniki koncepcji edukacyjnej stworzonej przez Helen Parkhurst. Koncepcja ta opiera się na trzech zasadniczych filarach: odpowiedzialności, samodzielności i współpracy,  które w istocie tworzą  fundament życia społecznego. Praca z wykorzystaniem planu daltońskiego wdraża do samodzielnego uczenia się, które pozwala dzieciom pracować na ich własnym poziomie, jednocześnie umożliwiając nauczycielowi udzielenie pomocy tym uczniom, którzy jej wymagają. Dzięki powierzeniu dzieciom odpowiedzialności za proces uczenia się, akcent procesu dydaktycznego przesuwa się z wykonywania poleceń, w kierunku prawdziwego opanowania materiału. Współpraca, czyli trzeci filar koncepcji  edukacji daltońskiej sprawia, że dzieci nie tylko uczą się współżycia w grupie i wzajemnego szacunku, ale także pracy zespołowej, przez co zdobywają umiejętność współpracy z innymi i wspólnego osiągania celów. W proces szkoleń włączeni zostali również rodzice uczniów, którzy zapoznani zostali  z podstawowymi zasadami pedagogiki planu daltońskiego. Obecnie w Polsce funkcjonują jedynie cztery placówki, które mogą poszczycić się certyfikatem szkoły daltońskiej. Mamy nadzieję, że wkrótce i  nasza szkoła dołączy do tego elitarnego grona.

Poniżej zamieszczamy plik z audycją z dnia 26 stycznia 2015 r., dotyczacą pracy z planem daltońskim w naszej szkole

RDC_OSTROLEKA_26_styczen_2015_06_42_00(1).mp3