Nowoczesny świat, z jego szybkim dostępem do różnych technologii komunikacyjnych otwiera nowe możliwości w zakresie pozyskiwania informacji z różnych źródeł. Sytuacja ta wymusza na współczesnej edukacji konieczność zmian, gdyż jej hierarchiczny model z autorytatywną władzą nauczyciela zwyczajnie przestaje się sprawdzać. Konieczność ta dostrzegana jest także w kierunkach polityki oświatowej.
Widząc potrzebę zmian Szkoła Podstawowa w Dzbeninie w 2012 roku rozpoczęła wprowadzanie innowacji pedagogicznej – planu daltońskiego. Pedagogika planu daltońskiego nie jest kierunkiem nowym, pierwsza tego typu placówka powstała w 1919 roku w Dalton, w USA. Jednak to właśnie genialni twórcy humanistycznej myśli pedagogicznej z początku XX wieku tworzyli idee, które czyniły edukację funkcjonalną i otwartą na życie. Taki też jest plan daltoński. Największą jego zaletą jest indywidualizacja procesu nauczania, a co za tym idzie – usamodzielnianie ucznia, przez co to on czuje się odpowiedzialny za swoją edukację. Jest to niezwykle ważne we współczesnym dynamicznie zmieniającym się świecie, w którym trzeba umieć stale się uczyć i przystosowywać do nowych realiów, a także dokonać refleksji nad swoją pracą. Jednak plan daltoński nie zamyka dziecka na drugiego człowieka, gdyż kolejnym jego filarem jest współpraca, pomaganie sobie i uczenie się od siebie wzajemnie. Pedagogika planu daltońskiego łączy również elementy oceniania kształtującego oraz uwzględnia indywidualne profile inteligencji wielorakich, rozumiejąc, że każdy jest inny i przyswaja wiedzę w różny sposób.
Trzyletni proces certyfikacyjny dla naszej placówki był czasem zmian i wytężonej pracy, która zaowocowała tym, że 20 listopada 2015 r. zostaliśmy pierwszą publiczną szkołą podstawową w regionie i drugą w Polsce która otrzymała certyfikat szkoły daltońskiej z rąk Polskiego Stowarzyszenia Dalton. Uroczystość wręczenia certyfikatu miała miejsce podczas ogólnopolskiej konferencji dla dyrektorów i koordynatorów placówek daltońskich, w której uczestniczył Roel Röhner - od 1999 Prezydent Dalton International.
Uzyskanie certyfikatu wpisuje naszą szkołę w sieć atrakcyjnych pedagogicznie placówek edukacji alternatywnej, jednak jest dla nas jedynie kolejnym etapem na drodze dalszego rozwoju ku nowoczesnej edukacji, która zaspokaja potrzeby współczesnego dziecka.
red. Anna Siemiątkowska i Dorota Kołakowska
Od lewej: Anna Siemiątkowska- Koordynator planu daltońskiego w Szkole Podstawowej im. M. Czychowskiego w Dzbeninie, Roel Röhner- Prezydenta Dalton International, Katarzyna Dryjas - Prezes i konsultant Polskiego Stowarzyszenia Dalton , Anna Wróbel- konsultant i członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Dalton, Ewa Lewandowska - Wice prezes Polskiego Stowarzyszenia Dalton, Małgorzata Cichocka – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Czychowskiego w Dzbeninie.
Podziękowania dla Roela Röhnera Prezydenta Dalton International
Certyfikat odbiera dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Czychowskiego w Dzbeninie pani Małgorzata Cichocka oraz koordynator planu daltońskiego pani Anna Siemiątkowska