6 grudnia 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole mikołajki. Uczniowie dla uczczenia tego dnia ubrali się na czerwono, a kolor ten zwalniał z pytania na zajęciach. Poza obdarowywaniem się prezentami, uczniowie klasy V wyjechali na kręgielnię do Ostrołęki, gdzie poza zabawą spożyli wspólny posiłek. Uczniowie klas: IV, VI i VII ucztowali przy wspólnej pizzy i oglądaniu filmu pt.: „Jak zostać kotem”, którego głównym przesłaniem była myśl, że rodzina w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna i nie można o tym zapominać.
29 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. W godzinach 13.30-14.40 bawiły się dzieci młodsze czyli z punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego oraz z klas I-III. Po południu tj. od 16.00 do 18.00 andrzejki celebrowali uczniowie z klas IV-VII. Organizatorem był Samorząd Uczniowski, którego członkowie zadbali o odpowiednią dekorację i wróżby, które uświetniły zabawę oraz sprawiły, że tradycji stało się zadość. Gorące podziękowania dla wszystkich uczniów, a szczególnie dla Zuzanny Drabot i Wiktorii Gniazdowskiej, które poprowadziły zabawy w młodszej grupie. Wszyscy bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki przygotowanej prze opiekuna SU p. Iwonę Olejniczak oraz uczniów klas starszych.
Wprowadzenie nauki gry w szachy w młodszym wieku szkolnym wpływa wszechstronnie na rozwój uczniów. Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianym wojskiem, uczą się i doskonalą swoje umysły. Grając w szachy, musimy przestrzegać pewnych określonych zasad i reguł. Każdy szachista musi więc wykazać się zdyscyplinowaniem, ale i wyobraźnią.
Szachy doskonale rozwijają pamięć i koncentrację, co w znacznym stopniu pomaga dzieciom w nauce w szkole. Dzieci mające styczność z szachami, zupełnie inaczej podchodzą do porażek. Zazwyczaj ponownie starają się rozwiązać określony problem i czynią to aż do skutku, podczas gdy ich rówieśnicy bądź rezygnują z wykonania zadania, bądź też obniżają sobie skalę trudności. Dzięki temu stają się jeszcze bardziej konsekwentne i wytrwałe w dążeniu do określonego celu. Szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysły naszych dzieci.
Uczniowie klasy III mieli okazję się o tym przekonać podczas warsztatów szachowych zorganizowanych dla nich przez wychowawcę Beatę Kulas. Dnia 10 listopada 2017r. w godz.16.00-18.00 pod czujnym okiem rodzica pana Jarosława Romanika dzieci uczyły się jak grać w szachy. Dowiedziały się jak nazywają się poszczególne figury oraz jak mogą się poruszać po szachownicy. Zagrały też kilka partii z panem Jarosławem oraz między sobą co sprawiło im wiele frajdy i radości.
Dziękujemy bardzo panu Jarosławowi za wspólnie spędzony miło i efektownie czas. Uczniowie po warsztatach w każdej wolnej chwili sięgają po szachy i rozgrywają partyjki. Czekamy na kolejne spotkanie!
10 listopada 2017 roku społeczność naszej szkoły uczciła 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz rodzice mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „PISK BIAŁEGO ORŁA” w wykonaniu uczniów klasy III i V, przygotowane pod kierunkiem pań: B. Kulas oraz D. Kołakowskiej. Nasi aktorzy ukazali moment odzyskania niepodległości przez Polskę z punktu widzenia ubogiej, wiejskiej rodziny, której głowa - tata Jan z synem Frankiem, walczyli na froncie. Zgromadzenie widzowie gromkimi brawami nagrodzili ten piękny, emocjonalny występ. Następnie chętni uczniowie - soliści oraz całe klasy - wzięli udział w X Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Na zakończenie występów wokalnych cała zebrana społeczność zaśpiewała pieśń „MY, PIERWSZA BRYGADA”, której echo jeszcze długo tego dnia odbijało się w szkolnych murach. Przy okazji tak ważnej rocznicy wychowankowie naszej szkoły udowodnili, że droga ich sercu jest wolna, niepodległa Polska. Taka postawa utwierdza w przekonaniu, iż w murach naszej szkoły wzrastają prawdziwi patrioci.
Stało się już tradycją gromady zuchowej Słoneczny parasol, że w przeddzień Wszystkich Świętych sprzątamy opuszczone groby. W tym roku również, dnia 30 października 2017r. zuchy wraz z chętnymi uczniami z klas 4, 5 i 6 oraz ich rodzicami zadbali o groby znajdujące się za parkanem przy kościele św. Anny w Kamiance. Po wykonaniu czynności porządkowych, które polegały na oczyszczeniu grobów z liści, kolek z drzew oraz usunięciu wypalonych zniczy, zapaliliśmy nowe i wspólnie pomodliliśmy się. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestniczącym w akcji za liczną obecność i wspólną pamięć o tych, o których nikt już nie pamiętał.
Z zuchowym pozdrowieniem
Czuj!
Beata Kulas
Dnia 26.10.2017 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty na temat oceniania kształtującego. Głównym celem spotkania było:
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zeszyty uczniów, w których uczestnicy mieli szansę wyszukać elementy procesu uczenia się , zaprezentowane w postaci schematów:
Ważną częścią spotkania była prezentacja, w której znalazła się usystematyzowana wiedza na temat poszczególnych elementów oceniania kształtującego i ich zastosowania w praktyce.
Zajęcia poprowadziła z ramienia Centrum Edukacji Obywatelskiej nauczycielka historii - Iwona Olejniczak.
Niezwykłe trio
Niewiarygodne jak pięknie współgrają ze sobą edukacja daltońska, inteligencje wielorakie i ocenianie kształtujące. Takiego odkrycia dokonałam w ostatnim roku szkolnym, a pracuję jako nauczyciel już 30 lat – czy to nie wspaniale?
Placówka, w której nauczam, Szkoła Podstawowa im. Mieczyslawa Czychowskiego w Dzbeninie jest pionierką w kształtowaniu nowej, alternatywnej edukacji. Chyba mogę tak stwierdzić, bo jesteśmy drugą publiczną szkołą podstawową w Polsce posiadającą certyfikat szkoły daltońskiej, a to zobowiązuje i daje według mnie rękojmie do wdrażania w życie coraz lepszych, a przede wszystkim coraz efektywniejszych metod pracy z uczniem. No bo skoro edukacja daltońska to szeroko pojęta odpowiedzialność, współpraca na wielu płaszczyznach i samodzielność. Idąc tym tropem, odpowiedzialny uczeń, to taki, który spotkał na swej drodze odpowiedzialnego nauczyciela. To duet, który gwarantuje rozwój i sukces.
Jedną z ostatnich lekcji z moimi wychowankami rozpoczęliśmy od próby przedyskutowania cytatu, który znalazłam przygotowując się do zajęć. Są to słowa L. Hirschwelda
„Aby zapalać innych, trzeba samemu płonąć.”
Uczniowie klasy VI bardzo mądrze zinterpretowali ten cytat, uznali nawet, że nasza wzajemna współpraca może polegać na wzajemnym „podpalaniu”, a to już przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Stwierdzenie, że Oni będą również „zarażać” mnie swoimi pasjami to nagroda, którą mi ofiarowali.
Jestem wielką zwolenniczką wielopłaszczyznowego nauczania i uczenia się, dlatego w mojej pracy wykorzystuję wielorakie inteligencje moich uczniów. Już trzeci rok opracowuję na podstawie przeprowadzonych ankiet wśród dzieci i ich opiekunów sposoby najskuteczniejszych metod uczenia się moich podopiecznych. Na ich podstawie formułuję tzw. zadania dodatkowe, które obowiązują w określonym czasie i pozwalają każdemu uczniowi znaleźć coś dla siebie. W minionym semestrze w mojej klasie były 2 bloki zadań, pierwszy w miesiącach październik-listopad, drugi w grudniu. O ile autorką pierwszych zadań byłam ja, a uczniów, którzy przystąpili do ich realizacji było 7 na 11 uczęszczających do klasy, o tyle drugi blok był współtworzony przez dzieciaki i już tylko dwoje uczniów nie wzięło udziału w ich wykonywaniu . Zwycięzcy czyli zdobywcy największej liczby punktów
(10 można było zdobyć za każde zadanie) otrzymali nagrody. Fundatorem ich byłam ja, gdyż chciałam uczniom pokazać jak bardzo zależy mi na ich zaangażowaniu, współpracy
(zadania wymagały współpracy) i jakie to dla mnie ważne. Teraz to uczniowie pytają mnie, kiedy pojawią się zadania dodatkowe, podają swoje propozycje, a co najważniejsze, stają się inicjatorami różnych, fajnych przedsięwzięć.
W edukację daltońską świetnie wpisuje się ocenianie kształtujące. Trzeba tylko dobrze się do tego przygotować i przekonać do swoich działań uczniów i rodziców. Ja zaczęłam przygodę z OK półtora roku temu. Sporządziłam broszurkę dla opiekunów i przedstawiłam im swój plan, cele jakie zamierzam osiągnąć w pracy z uczniami i sposób, w jaki będę to robić. I tak małymi krokami osiągamy wspólnie coraz bardziej zaawansowany poziom świadomego uczenia się. Każda lekcja rozpoczyna się określeniem celów i kryteriów, często współautorami są sami uczniowie. A co bardzo istotne dzieciaki same analizują, które kryteria zostały zrealizowane, co już potrafią, czego muszą się nauczyć. Owszem odbywa się dużym nakładem pracy z mojej strony, ale warto, efekty widoczne gołym okiem. Coraz więcej rodziców stwierdza, że ich pociechy świadomie uczą się, chcą podnosić poziom swoich umiejętności. Takie stwierdzenia to miód na skołatane serce nauczyciela. Postawa poszukująca przekłada się na rożne dziedziny życia. Zeszyt z historii( przyznam się, że historia to moje oczko w głowie) jest rzeczywiście zeszytem ucznia, notatki są ich własne, niezwykle ciekawe i pomocne w nauce. Powoli uczymy się refleksji, staje się ona coraz bardziej rzeczowa, osobista i konstruktywna.
Teraz mogę śmiało stwierdzić, że odpowiedzialność, samodzielność i współpraca, a więc filary szkoły daltońskiej można doskonalić wykorzystując wiele aspektów współczesnej edukacji. Ocenianie kształtujące i wielorakie inteligencje wpisują się w to idealnie.
Na zakończenie krótkie przesłanie do moich koleżanek i kolegów. Pamiętajmy moi kochani, że niezależnie od czasu, miejsca, rozwoju techniki i wielu innych czynników - w szkole zawsze najważniejszy jest człowiek. Nauczyciel to ktoś, kto jest przyjacielem ucznia i tylko wtedy może dobrze układać się współpraca między nimi, kiedy jest szczerość, zrozumienie, szacunek i zwykła, ludzka sympatia. Moją złotą zasadą w pracy jest zasada aktywność za aktywność. Bądźmy przewodnikami swoich uczniów. Poszukujmy to i oni będą poszukiwać, czytajmy to i oni będą czytać, szanujmy to i oni będą szanować. To być może truizmy, ale przypominajmy je sobie często. Kiedyś podczas mszy świętej pewien młody, charyzmatyczny ksiądz powiedział, że nauczyciel wchodząc do szkoły powinien nieść serce na dłoniach i dotykać nim każde napotkane dziecko. Podpisuję się pod tym obiema rękami.
Iwona Olejniczak
Dnia 18 października 2017 r. przedszkolaki spotkały sie ze strażakiem z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzbeninie- panem Pawłem Rogozińskim. W interesujący sposób dokonał on prezentacji stroju stażaka oraz urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczej. Pan strażak przedstawił zasady postepwania w wypadku zagrożenia pożarami i nnymi niebezpiecznymi zdarzeniami.
W trakcie rozmowy panowała atmosfera przepełniona emocjami, dzieci chętnie zabierały głos. Przedstawiały nr alarmowy i dzieliły się swoją wiedzą. Ogromną atrakcją dla dzieci było rozciąganie węży strażackich.
Dziękujemy Panu Pawłowi Rogozińskiemu za interesujące spotkanie.
13.10.2017 r. w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Tego dnia uczniowie przygotowali dla swoich nauczycieli krótkie przedstawienie, podczas którego wcielili się w role pedagogów, śpiewali piosenki, tańczyli i rozśmieszali wszystkich do łez. Na uwagę zasługuje fakt, że aktorami byli przedstawiciele wszystkich klas, jako że wszyscy wchodzą w skład samorządu uczniowskiego. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Anna Jaworska jako przedstawicielka Rady Rodziców, która w imieniu całej społeczności szkolnej wręczyła kosz słodyczy dla wszystkich nauczycieli na ręce Pani Dyrektor. Nad przebiegiem uroczystości czuwała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Zuzanna Drabot i opiekun Iwona Olejniczak.
10.10.2017r. o godzinie 9:30 uczniowie z klas I , III oraz przedszkolaki z oddziału ,,A” i ,,B” świętowali w naszej szkole ,,Dzień Drzewa”. Głównym celem podjęcia tej tematyki było:
Na początku dzieciaki dowiedziały się –Dlaczego obchodzimy ,,Dzień Drzewa”?.Następnie wysłuchały wiersza ,,Las zniewolony” po czym odbyła się rozmowa dotycząca ochrony środowiska, a szczególnie drzew. Później były pytania i odpowiedzi. Po co sadzimy drzewa?, Co można robić w lesie? ,Co można zobaczyć w lesie? Po wyczerpujących odpowiedziach Przedszkolaki z grupy ,,A’’ wykonały piosenkę pt: Leśna piosenka”. Po piosence była część zagadkowa, a następnie wspólne odśpiewanie przez wszystkich znanych ,,Jagódek”. Na zakończenie przedszkolaki i uczniowie wykonali prace plastyczno – techniczne ,,Jesienne drzewo”, które zostały zawieszone na głównym korytarzu. Podsumowującym elementem była piosenka o jesieni, którą zaśpiewały Przedszkolaki z grupy ,,B”.
Klasa I dnia 3 października 2017 r. została objęta akcją pt.: „Bądź bezpieczny na drodze.” W związku z tym naszą klasę odwiedzili: radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego pan Marian Krupiński oraz pan Mirosław Augustyniak. Uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat bezpiecznego zachowania się na drodze oraz wykazać się dużą wiedzą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jako podsumowanie spotkania każdy uczeń otrzymał zestaw odblasków, który obiecał nosić codziennie po zmroku lub w trudnych warunkach atmosferycznych podczas, których pieszy jest mało widoczny . Takie spotkania zachęcają dzieci do dbania o własne bezpieczeństwo na drodze. Dziękujemy za miłe spotkanie.
29 września – piątek - był w naszej szkole dniem szczególnym z dwóch powodów. Po pierwsze zainaugurowaliśmy pracę Samorządu Uczniowskiego na bieżący rok szkolny, po drugie świętowaliśmy Dzień Chłopaka.
Rada Samorządu Uczniowskiego w składzie: Zuzanna Drabot, Natalia Piersa, Hubert Dobkowski, Patryk Ciszkowski oraz opiekun pani Iwona Olejniczak przedstawili najważniejsze zagadnienia wychowawczo – profilaktyczne, które będą realizowane w bieżącym roku w naszej szkole. Szczególny nacisk położono na wszelkie przejawy samorządności i demokracji ze strony uczniów, np.: wizualizacja celów wychowawczych, współtworzenie skrzynki inicjatyw i pomysłów uczniowskich, rzetelne wypełnianie dyżurów czy też akcje charytatywne.
Święto chłopaka zaś było wypełnione interesującymi konkursami i tańcami. Tego dnia Rada SU oraz Rada Rodziców rozstrzygnęła plebiscyt, który odbywał się w naszej szkole w ciągu ostatnich dwóch dni. Dziewczynki starsze wybrały swoich faworytów w kategoriach przystojniak, inteligent i sportowiec. Dzieci z punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego oraz klasy I zagłosowały na najfajniejszego chłopaka. Tego dnia chłopcy konkurowali także w malowaniu paznokci swoim koleżankom, zaplataniu warkocza czy też rysowaniu bukietu dla dziewczyny. Całość uświetniła dyskoteka dla wszystkich uczniów zainaugurowana odśpiewaniem przez wszystkich piosenki „ Chłopaki nie płaczą” oraz pokazem tańca w wykonaniu dziewcząt z koła tanecznego. Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za słodkie upominki dla naszych młodych mężczyzn oraz pomoc w przygotowaniu imprezy.
15 września 2017r. uczniowie klas 0-III wraz z nauczycielkami świętowali nietypowo, bo włączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki. Tego dnia ubrania wszystkich bez wyjątku wypełnione były kolorowymi kropkami. Aby poznać genezę tego święta obejrzeliśmy film o tym jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie. Tak jak bohaterka szukaliśmy naszych mocnych stron, by podnieść poczucie wartości wszystkich uczniów.
Powstała galeria kropkowych prac, którą wyeksponowaliśmy na tablicy na głównym holu, każdą w złotej ramce, jak rysunek Vashti.
Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Są w literce „i”, kropkach biedronki, są na końcu każdego zdania, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Na cześć, jak się okazało ważnej kropki, każda klasa utworzyła kropkę ze swoich ciał.
Na zakończenie obchodów Dnia Kropki uczennice klasy trzeciej, podczas długiej przerwy, zachęcały uczniów klas IV-VII oraz wszystkich nauczycieli do włączenia się we wspólne świętowanie. Uczniowie starszych klas chętnie podpisywali kolorowe kropki i przypinali na tablicę z galerią kropkowych prac. Ten dzień wywołał dużo radości i uśmiechów. W przyszłym roku też kropkujemy!
Organizator obchodów
Beata Kulas
4 września 2017 roku, po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie, inaugurowaliśmy rok szkolny 2017/2018.
O godzinie 8.00 społeczność szkolna zgromadziła się na korytarzu głównym szkoły, gdzie Pani dyrektor Małgorzata Cichocka serdecznie przywitała wójta gminy Rzekuń pana Stanisława Godzinę, grono pedagogiczne, uczniów oraz rodziców, po czym przystąpiła do omówienia organizacji nowego roku szkolnego. Szczególne słowa zachęty i otuchy skierowane zostały do uczniów rozpoczynających naukę w naszej ośmioletniej szkole podstawowej.
Następnie rodzicom i uczniom zostali przedstawieni wychowawcy poszczególnych klas oraz nowi nauczyciele.
Po części organizacyjnej odbyło się krótkie przedstawienie przygotowane pod kierunkiem pani Anny Siemiątkowskiej przez uczniów z klasy II i III należących do koła muzyczno – teatralnego. Występy dzieci uświetnił gościnny występ pana Adama Wołosza.
Życzymy wszystkim uczniom naszej szkoły wielu sukcesów w nowym roku szkolnym, rozwoju zainteresowań i talentów, poznania nowych kolegów i koleżanek oraz zadowolenia i radości z codziennego przebywania w szkole.
Dnia 23 czerwca 2017 roku zakończyliśmy uroczyście rok szkolny 2016/2017. Pani dyrektor Małgorzata Cichocka wręczyła nagrody tym, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, zachowaniu i sporcie. Ponadto zapoznała wszystkich zebranych z nazwiskami uczniów, którzy z powodzeniem reprezentowali szkołę w konkursach przedmiotowych i artystycznych. Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy VI i ich wychowawczynię Iwonę Olejniczak. Hasło przewodnie „Bo świat to my” wybrzmiało w wierszach, piosenkach i przygotowanej przez uczniów dekoracji. Dzieci przypomniały o tym, że jesteśmy Polakami, Europejczykami i obywatelami Świata. Na zakończenie szóstoklasiści podziękowali nauczycielom i swoim rodzicom wręczając kwiaty.
1 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Od rana wzięliśmy udział w "Balu postaci literackich". Uczniowie przebrali się za postacie z książek, które były "książkami miesiąca" przez cały rok szkolny. Wszyscy razem bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki disco.
Następnie wzięliśmy udział w akcji "Jak nie czytam, jak czytam" polegającej na biciu rekordu w jednoczesnym czytaniu książek.
Na koniec dnia odbył się "Konkurs piosenki angielskiej", którego organizatorem była p.Ewa Janiszewska. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: dzieci z Punktu Przedszkolnego, zerówki i uczniowie z klas I – III oraz IV – VI. Po wysłuchaniu wykonawców, jury w składzie: Ewa Janiszewska, Beata Kulas, Iwona Olejniczak, wyłoniło zwycięzców:
Kategoria klasy PP – III:
I miejsce - Mateusz Rostkowski, kl. 0
II miejsce - Patrycja Mierzejewska kl. III
III miejsce – Gabriel Pabich, PP
Kategoria klasy IV – VI:
I miejsce - Małgorzata Gąsiorowska, kl. IV
II miejsce - Amelia Gniazdowska, kl. VI
III miejsce – Julia Dmochowska, kl. VI
Nagroda publiczności: Małgorzata Gąsiorowska kl. IV
Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwo Macmillan oraz szkołę językową Blue Home.
Tego dnia dzieci otrzymały od rodziców słodki poczęstunek.
Dnia 7 czerwca 2017 roku przedstawicielki z naszej gromady wzięły udział w I Międzypowiatowym Festiwalu Piosenki Harcerskiej WARTA 2017, który odbył się w Zespole Szkół nr 1 w Goworowie. Spośród wielu uczestników z gromad zuchowych i drużyn harcerskich jury wysoko oceniło występy naszych koleżanek. Dziewczynki zdobyły nagrody w następujących kategoriach:
I miejsce w kategorii solistka zuchowa -Kinga Romanik za piosenkę „Gdybym mogła być lotnikiem”,
II miejsce w kategorii zespół zuchowy- zespół w składzie: Alicja Kanclerz, Patrycja Mierzejewska, Paulina Szarwacka za piosenkę „Moja fantazja”.
Gratulujemy i dziękujemy dziewczynkom za godne reprezentowanie naszej szkoły.
Z zuchowym pozdrowieniem
Beata Kulas