2 czerwca 2017 roku w naszej szkole odbyły się mistrzostwa szkoły w piłce nożnej dziewcząt i chłopców. Dwie drużyny dziewcząt i trzy drużyny chłopców, uczniów klas IV-VI, dzielnie walczyło o zwycięski puchar. Po blisko dwugodzinnych rozgrywkach zwycięstwo wywalczyli:
Uczniowie grający na boisku szkolnym wykazali się determinacją, sportową postawą, wolą walki i wytrwałością w dążeniu do celu. Cechy te, tak bardzo przydatne w życiu codziennym należy kształtować i pielęgnować.
25 maja 2017 roku w naszej szkole po raz dziewiętnasty już odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski im. Mieczysława Czychowskiego.
W tym roku zmieniła się nieco formuła i zaprosiliśmy do udziału uczniów z terenu całego powiatu ostrołęckiego. W związku z tą zmianą zrewidowaliśmy także zasady udziału w konkursie, każdą szkołę mogli reprezentować tylko dwaj uczniowie lub uczennice, jedno dziecko z I etapu edukacyjnego i jedno z klas IV-VI. Ponadto należy podkreślić, że konkurs został objęty honorowym patronatem Starosty Powiatu. Sponsorami nagród w tegorocznej edycji byli wójt gminy Rzekuń Pan Stanisław Godzina, radni gminy Rzekuń, Radio Oko oraz Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki.
Jak zawsze o regionalny posiłek zadbali nasi nieocenieni rodzice, którzy w tym roku przygotowali pysznego rejbaka, mistrzostwo sztuki kulinarnej w kurpiowskim wydaniu.
Komisja w składzie : Barbara Wojciulewicz-Włodarska, Ewa Krupka i Anna Grabowska postanowiła przyznać nagrody w sposób następujący:
W kategorii klas I-III:
I miejsce – Aleksander Tarcicki –SP w Rzekuniu
II miejsce – Mateusz Paździor – SP w Troszynie
III miejsce – Julia Tumińska – SP w Antoniach
W kategorii klas IV-VI:
I miejsce – Maciej Kubeł – SP w Laskowcu
II miejsce – Małgorzata Gąsiorowska – SP w Dzbeninie
III miejsce – Alicja Dybińska – SP w Borawem
XIX konkurs można uznać za bardzo udany, bo zgodnie z założeniem mogliśmy rozkoszować się pięknem poezji, dzielić się miłością do twórczości Mieczysława Czychowskiego oraz po prostu spotkać się i zatrzymać na chwile, w tym jakże zabieganym życiu.
Zapraszamy za rok!
Gimnazjalny klub czytelniczy "PoczytajMy" 4 kwietnia 2017r. odwiedził przedszkolaków z Dzbenina po raz kolejny. Młodzież z Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu realizowała w ten sposób projekt ogólnopolski we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przedszkolaki chętnie wzięły udział w czytaniu, przygotowanym przez ich starsze koleżanki i kolegę. Zerówkowicze wysłuchały bajki pt. "Kruk i lis", natomiast dzieci z punktu przedszkolnego - bajki "Mleczarka". Obie grupy były bardzo zaangażowane w rozmowy i zabawy. Gimnazjaliści opowiedzieli też o Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, który był obchodzony 2 kwietnia. Młodsi koledzy dowiedzieli się o genezie tego święta, które jest związane z dniem urodzin Hansa Christiana Andersena. To dlatego 2 kwietnia stał się datą obchodów święta czytelniczego dzieci. Przedstawiliśmy też milusińskim nasze historie dorastania z książką. To był strzał w dziesiątkę, gdyż okazało się, że dzieci są pełne pozytywnych emocji – radości ze wspólnego czytania z rodzicami, starszym rodzeństwem, babcią i dziadkiem. Z tej okazji zerówkowicze otrzymali Miarkę Książek i chętnie uzupełniali ją o czytane wspólnie z rodzicami tytuły. Niech te wrażenia czytelnicze pozostaną z nimi przez cały okres edukacji! Młodzież, która realizowała projekt była bardzo zadowolona ze współpracy dzieci, byli również pozytywnie zaskoczeni tym, że dzieci pamiętały ich z poprzedniego spotkania.
Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu działające w naszej szkole, do którego należą uczniowie klasy III oraz dzieci z punktu przedszkolnego, gościło 6 kwietnia 2017 r. pana leśnika, który przedstawił ptaki magiczne - sowy. Pokazał zdjęcia, omówił tryb życia, polowanie, odżywianie i wiele ciekawych informacji. Na koniec spotkania odbył się konkurs dotyczący przedstawionych informacji na temat sów. Dzieci słuchły uważnie, więc nie miały problemów z odpowiedzią na pytania. Spotkanie było bardzo atrakcyjne, a więc zapadnie w pamięci uczniów na długo.
21.03 obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Rano dzieci z punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VI wspólnie wykonali wiosenny obrazek. Bardzo chcieliśmy aby w naszej szkole zrobiło się wiosennie i kolorowo. Następnie wygoniliśmy zimę - paląc kukłę "Marzannę". Aby powitać wiosnę dzieci zaśpiewały dla niej piosenkę i zatańczyły pląs.
Tego dnia uczniowie wzięli też udział w warsztatach pieczenia pizzy. Była to najsmaczniejsza pizza jaką dzieci jadły, gdyż wykonali ją sami. Po krótkim spacerze wróciliśmy do szkoły.
Ten dzień wszyscy uznali za bardzo udany.
11.02.2017 r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Organizatorami była Rada Rodziców przy współpracy Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie i dziaci z punktu przedszkolnego wspólnie bawili się przy dźwiękach muzyki.
Podczas zabawy odbył się konkurs na najciekawszy strój. Dzieci mogły też wziąć udział w innych konkursach, np.: taniec z balonem.
Rodzice przygotowali dla swoich pociech drobne upominki oraz słodki poczęstunek.
20.01.2017 r. w naszej szkole odbył się Dzień Babci i Dziadka.
http://spdzbenin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=54
W I semestrze roku szkolnego 2016/17 uczniowie klasy VI pod kierunkiem wychowawczyni Iwony Olejniczak przystąpili do realizacji dwóch bloków zadań dodatkowych. Zadania były ukierunkowane na rozwój wszechstronny uczniów i bazowały na inteligencjach wielorakich. Były wśród nich takie, które polegały na przygotowaniu gier planszowych, inne proponowały wykonanie plakatu, kolejne poprowadzenie zajęć z dowolnego przedmiotu czy też naukę gry na flecie utworu o wskazanej tematyce. Pierwszy cykl przypadł na miesiąc listopad, drugi, który uwzględniał propozycje dzieci, przypadł na miesiąc grudzień. Udział w konkursie był dowolny. Za każde zadanie można było zdobyć 10 punktów według wcześniej omówionych kryteriów. Suma punktów zdecydowała o miejscu na liście zwycięzców. Fundatorem nagród ( książki i gry do nauki języka angielskiego) była wychowawczyni.
Ostateczne klasowym mistrzem zadań dodatkowych została Wiktoria Gniazdowska, wicemistrzem Natalia Piersa, zaś miejsce trzecie zajęli Amelia Gniazdowska i Wiktor Jaworski. Brawo! To świetny pomysł na naukę, uczniowie już czekają na nowe propozycje w marcu.
21 grudnia 2016 roku w Szkole Podstawowej w Dzbeninie społeczność szkolna spotkała się na wspólnej wigilii. Tę jakże piękną uroczystość rozpoczęło wspólne kolędowanie. Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy IV zaprezentowały przedstawienie jasełkowe, przygotowane pod opieką pań: Jadwigi Szczepańskiej i Doroty Kołakowskiej. Niewątpliwie uroku jasełkom dodał przepiękny „taniec śnieżynek”, który odtańczyły dzieci z punktu przedszkolnego. Całości dopełniła wspaniała oprawa muzyczna w wykonaniu chóru dziewcząt z klasy III. W spotkaniu opłatkowym wzięli udział również zaproszeni goście, m.in. wójt gminy Rzekuń Stanisław Godzina, dyrektor ZOG w Rzekuniu - pan Marian Grzegorczyk, wicestarosta powiatu ostrołęckiego Krzysztof Parzychowski, radni gminy Rzekuń oraz powiatu ostrołęckiego. W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć wspólnej modlitwy, którą poprowadził ksiądz z parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce. W świątecznej atmosferze wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie serdeczne życzenia. Tradycyjne potrawy wigilijne na tę uroczystość przygotowali rodzice naszych uczniów.
Był to bardzo miły, pełen ciepła dzień, który na długo zapisze się w naszej pamięci.
Gimnazjalny klub czytelniczy PoczytajMy 14 grudnia 2016r. odwiedził przedszkolaków w Dzbeninie. Grupa uczniów Gimnazjum w Rzekuniu realizowała zadania ogólnopolskiego projektu prowadzonego we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Młodzież pochodząca z Dzbenina i jego okolic postanowiła szerzyć ideę czytania dzieciom uczęszczającym do ich dawnego oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego w SP w Dzbeninie. Gimnazjalistom – Mikołajom udało się zainteresować przedszkolaków bajką pt.: „Skąd święty Mikołaj bierze prezenty?”. Dzieci zaangażowały się w słuchanie oraz rozmowy o treści bajki. Zapamiętały bardzo dużo szczegółów opowieści. Był też dialog o osobistych doświadczeniach z Mikołajem, wesołe zabawy i prace plastyczne o tematyce bożonarodzeniowej. Otwartość, bezpośredniość i radość dzieci zaskoczyły klubowiczów. Oni zaś zaskoczyli maluchy drobnymi upominkami. Projekt okazał się inspiracją do podjęcia kolejnego spotkania, na które dzieci zareagowały entuzjazmem.
9 grudnia bieżącego roku uczniowie klasy VI uczestniczyli w świątecznych warsztatach artystycznych z udziałem mamy jednego z uczniów Pani Katarzyny Dębskiej-Sucheckiej. Dzieci przez dwie godziny pod czujnym okiem gościa tworzyły własnoręczne ozdoby świąteczne, tym razem był to sympatyczny bałwanek z białej skarpetki i kolorowa gwiazdka z rolek po papierze toaletowym. Spotkanie przebiegało w miłej, świątecznej atmosferze i miało wielką wartość wychowawczą. Było kolejną okazją do tego, aby wychowankowie zrozumieli, że powinniśmy uczyć się od siebie nawzajem, że szkoła to miejsce, w którym można prezentować swoje talenty i dzielić się swoją wiedzą oraz uzdolnieniami, a przecież każdy je posiada, wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i dostrzegać je dookoła siebie. Zagadnienie wzajemnej nauki, wymiany doświadczeń oraz spójnych działań nauczyciela i rodziców, opiekunów to jeden z priorytetów planu wychowawcy klasowego Iwony Olejniczak, który zakłada, że tylko taka strategia ma szanse na ukształtowanie mądrego, młodego człowieka. W tym roku swoją kreatywnością i niezwykłym talentem dzieliła się z uczniami Pani Katarzyna, za co Jej bardzo dziękujemy. Będąc w klasie IV gościliśmy babcię jednego z uczniów, która uczyła nas, jak zrobić piękne kwiatki z bibuły.
Z całą pewnością były to wartościowe lekcje, których nie znajdziemy w żadnym podręczniku.
Od października 2015 r. nasza szkoła bierze udział w programie mazowieckiej policji pt. „B&N, czyli B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony”. Głównym organizatorem jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu. Partnerzy strategiczni to: Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, Mazowiecki Kurator Oświaty i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Koordynatorem projektu w szkole jest pani Beata Kulas. Od września bieżącego roku szkolnego do realizacji programu przyłączyła się pani Dorota Kołakowska nauczyciel zajęć technicznych.
Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Program zawiera zbiór przedsięwzięć zmierzających do aktywizacji społeczności szkolnych i lokalnych, realizowanych poprzez działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w obszarach edukacji i promocji bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. W ramach projektu dnia 24 listopada 2016r odbył się „Marsz odblasków” zachęcający społeczność lokalną do noszenia odblasków. W godzinach popołudniowych uczniowie ze świetlicy oraz klasy II ubrani w kamizelki odblaskowe oraz zaopatrzeni w odblaski innego rodzaju, przemaszerowali przez Dzbenin z okrzykami „Noś odblaski”. Podczas marszu dzieci zaprezentowały też wykonane plakaty i transparenty promujące noszenie odblasków. Akcja zakończyła się szczęśliwie. Trochę zmarznięte, ale za to z poczuciem pełnionej misji, dzieci wróciły do szkoły. Do noszenia odblasków zapraszamy nie tylko uczniów, ale również dorosłych, którzy to powinni być wzorem dobrych praktyk dla młodszych, jak bowiem głosi stare porzekadło – „słowa uczą – przykłady pociągają” . Zachęcamy także do zbierania odblasków dla naszego „Banku odblasków”.
Organizatorki akcji
Beta Kulas
Dorota Kołakowska
Dnia 29 listopada 2016 roku uczniowie klasy VI Wiktoria Gniazdowska i Wiktor Jaworski wzięli udział w Gminnym Konkursie Historycznym „ Rzekuń i okolice w okresie powstania listopadowego”. Przygotowania do konkursu trwały kilka miesięcy i wymagały od uczestników przeanalizowania dosyć obszernej literatury źródłowej min. opracowania Wacława Tokarza „ Ostrołęka”, które ukazało się w 1922 roku w cyklu „ Boje polskie”, „Rzekuń – monografia gminy” autorstwa Jerzego Dziewirskiego czy też zapoznania się z Galerią Malarstwa Polskiego , szczególnie dziełami Juliusza i Wojciecha Kossaków.
Praca była ciężka, dlatego wyrazy uznania dla Wiktora za zajęcie I miejsca w kategorii test - szkoły podstawowe i brawa dla Wiktorii za uzyskanie III miejsca w tejże kategorii.
Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie naszej szkoły już po raz trzeci zwyciężają w opisywanym konkursie.
Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczycielki historii Iwony Olejniczak. Gratulacje!!!
Zuchy z gromady zuchowej „Słoneczny parasol” zdobyły sprawność Przyjaciel zwierząt.
Od początku bieżącego roku szkolnego zuchy z naszej gromady zdobywały sprawność zespołową Przyjaciel zwierząt. Na zbiórkach wykonywały zadania ze wspólnie opracowanej karty sprawności. Opowiadały o tym jak zajmują się swoimi pupilami prezentując zdjęcia czy krótkie nagrania . Zuchy dowiedziały się wiele ciekawych informacji na temat pierwszych udomowionych zwierząt. Obejrzały film animowany pt. „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt, na jednej ze zbiórek, wykonały plakaty zachęcające do pomocy bezdomnym i porzuconym zwierzętom. Najważniejszym wyzwaniem było zebranie karmy dla podopiecznych ze schroniska Canis w Kruszewie. Po uprzednim zapoznaniu się z informacjami ze strony internetowej o schronisku i mieszkającym tam zwierzątkach, zuchy wykonały plakat z pozdrowieniami dla czworonożnych przyjaciół. Przedstawiciele gromady pod opieką druhny Beaty Kulas oraz mam - pani Dominiki Rogozińskiej i pani Anny Kanclerz, dla których składam serdeczne podziękowania, wybrali się dnia 16 listopada 2016r. z przygotowanymi podarkami do Kruszewa. Tam spotkali się z panią kierownik schroniska Wiesławą Rycharską, która wytłumaczyła jak wygląda opieka nad zwierzętami i jak można wspomóc schronisko. Pomoc polegać może nie tylko na adopcji pieska czy kotka, ale również na przywiezieniu podarunków w postaci karmy, kocyków czy zabawek dla piesków do placówki oraz wyprowadzaniu zwierząt na spacery, na które gorąco zachęcała. Pani kierownik podziękowała za zebraną karmę i zapewniała że zostanie dobrze wykorzystana na smaczne posiłki dla czworonogów. Dzieci podziękowały za mile spędzone chwile pani Wiesławie zuchowym okrzykiem. Wizyta zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Zapraszamy do galerii i zachęcamy w imieniu Pani kierownik do odwiedzania i wspomagania schroniska. W dniu 17 listopada 2016r. wszystkie zuchy, otrzymały długo oczekiwaną sprawność Przyjaciel zwierząt.
Z zuchowym pozdrowieniem
pwd Beata Kulas
W dniu 10.11.2016 roku w naszej szkole uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości. Na początku uczniowie klasy I i II przedstawili apel dotyczący tego ważnego w dziejach Polski wydarzenia. Następnie gośćmi naszej szkoły byli Członkowie Grupy Edukacyjno – Historycznej „Reduta Kurpiowska”, którzy uzmysłowili uczniom wagę tego święta oraz pokazali wyposażenie wojskowe oraz sanitarne z czasów walki o niepodległość Naszej Ojczyzny. Na koniec uczniowie wraz z nauczycielami śpiewali pieśni patriotyczne oraz obejrzeli filmy odnoszące się do dziejów naszego kraju. Organizatorkami uroczystości były p. Beata Kulas oraz p. Ewa Janiszewska.
W naszej szkole 13.10.2016 r. był szczególnym dniem. Wtedy właśnie obchodziliśmy Dzień Nauczyciela.
Od rana uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego składali życzenia swoim paniom. W tym dniu odwiedził naszą szkołę Wójt gminy Rzekuń - Pan Stanisław Godzina. Podczas uroczystego spotkania wręczył On Pani Beacie Kulas nagrodę Wójta Gminy Rzekuń. Następnie nagrody Dyrektora wręczyła Pani Małgorzata Cichocka, otrzymały je: p.Katarzyna Damięcka, p.Ewa Janiszewska, p.Jadwiga Szczepańska, p.Maria Olga Suchowiecka oraz panie z obsługi szkoły: p.Anna Laskowska, p.Małgorzata Bacławska i p.Anna Jastrzębska. Tego dnia nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy, otrzymała również p.Iwona Olejniczak.
Samorząd Uczniowski przygotował krótką część artystyczną pt: "Kilka chwil z życia nauczyciela."
Na koniec nie zabrakło życzeń dla wszystkich pracowników szkoły od Rady Rodziców i uczniów. Rada SU przygotowała też dyplomy dla "Super Nauczycieli".
Dziękujemy wszystkim za życzenia.
19 września 2016 roku w Szkole Podstawowej w Dzbeninie uczczono 10-lecie nadania imienia Mieczysława Czychowskiego. Trudno o lepszego patrona niż wyjątkowy malarz i wielki poeta, a przy tym artysta lokalny. Drogi jego życia były zawiłe, nie dane było mu cieszyć się wielką - i co ważne - zasłużoną sławą. Można rzec, iż prorocze okazały się słowa, które Mieczysław Czychowski zapisał w wierszu „Dzbenin” - Jaki ten świat daleki,/Przychodzi z fortuną nie na czas. Jubileusz był zatem kolejną okazją do bliższego poznania dziejów tego niezwykłego człowieka.
Uroczyste obchody zapoczątkowała msza św. polowa sprawowana przez księdza Marka Średnickiego z parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce. Następnie pani dyrektor Małgorzata Cichocka powitała zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się, m.in. senator Robert Mamątow, wicestarosta powiatu ostrołęckiego Krzysztof Parzychowski, wójt gminy Rzekuń Stanisław Godzina, siostra Mieczysława Czychowskiego - Zofia Sagalska i przyjaciele artysty. Nie zabrakło również uczniów szkoły, ich rodziców i mieszkańców Dzbenina. Ta część uroczystości stała się okazją do wyróżnienia osób szczególnie zaangażowanych w prace na rzecz placówki. Specjalne odznaczenia dyrektor Małgorzata Cichocka wręczyła pani Zofii Sagalskiej i radnemu gminy Rzekuń, Piotrowi Suchcie z Dzbenina.
Następnie wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć przedstawienie dotyczące naszego patrona. Uczniom, którzy zaprezentowali ów niezwykły spektakl należą się słowa uznania za to, iż potrafili w sposób rzetelny, a jednocześnie niezwykle emocjonalny, przybliżyć życie i niełatwą twórczość Mieczysława Czychowskiego.
Po spektaklu nastąpiły uroczyste, pełne ciepłych życzeń przemowy zaproszonych gości, po czym wszyscy zgromadzeni udali się pod tablicę upamiętniającą Mieczysława Czychowskiego, gdzie pani dyrektor wraz z delegacjami rodziców i uczniów złożyła kwiaty.
Na koniec wszyscy zgromadzeni zaproszeni zostali do obejrzenia wystawy pod nazwą Tak patrzeć mogą tylko dzieci, na świat poświęconej Mieczysławowi Czychowskiemu.
10 lat to również odpowiedni czas do podsumowania tego, co działo się w szkole
w minionym okresie, zatem drugą część wystawy poświęcono wydarzeniom z życia placówki. Niewątpliwie jednym z najważniejszych dokonań szkoły w tej dekadzie było uzyskanie certyfikatu „Szkoły daltońskiej”. Ale był to również czas codziennej, trudnej, lecz jakże satysfakcjonującej pracy związanej z kształtowaniem młodych umysłów i charakterów. Pracy, której przyświecały i w dalszym ciągu przyświecać będą słowa Mieczysława Czychowskiego wypisane na sztandarze szkoły: Żyć będzie to, co wzrasta trudem z miłości i uczynków naszych.